Pozor na zadlužování. Predátoři mnohdy nepůjčí, ale připraví, oč se dá

29.12.2012 15:45 | Zprávy

Do začarovaného kruhu dluhů, ze kterého není úniku, upadá čím dál více lidí. Predátorské společnosti využívají jejich naivity a neznalosti a dostávají je do bezvýchodné životní situace. Někteří pak i končí na ulici. Rady lidem, jak nepodlehnout těmto podvodníkům, poskytla proto na svém semináři Ludmila Žánová, vedoucí Občanské poradny občanského sdružení D v Liberci.

Pozor na zadlužování. Predátoři mnohdy nepůjčí, ale připraví, oč se dá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odznak soudního exekutora

Ve své praxi se Žánová setkává s otřesnými případy. „Paní si chtěla půjčit sto tisíc. Zprostředkovatel chtěl, aby ručila svoji nemovitostí. Přinesl smlouvu, paní v domnění, že jde o zástavní smlouvu, ji podepsala. Ve skutečnosti však šlo o smlouvu kupní. Ještě ke všemu ve smlouvě bylo napsáno, že při podpisu obdržela 100 tisíc, což se nestalo. Paní tedy nezískala půjčku a ještě přišla o dům,“ uvádí případ, kdy snaha o získání půjčky ve spojitosti s velkou mírou naivity vyústila ve ztrátu nemovitosti.

Před půjčkou si vytvořte domácí rozpočet

„Sepisujte si své příjmy a výdaje, sestavte si svůj osobní, případně rodinný rozpočet,“ radí Žánová zvláště lidem s nízkými příjmy. „Zvažte také, jestli opravdu potřebujete věc, na kterou si chcete půjčit,“ říká. Často si je totiž lidé kupují pod tlakem okolí.

Klíčovou věcí je výběr poskytovatele půjček a úvěrů. „Je třeba si uvědomit, že pro všechny společnosti se jedná o byznys, na kterém chtějí vydělat, nikoli nějaká dobročinnost,“ upozorňuje. Nicméně byznys by měl mít svá pravidla, se kterými by se měl každý seznámit a jejíž dodržování by mělo být vymahatelné. Což se ovšem bohužel v řadě případů neděje...

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…