Ve své praxi se Žánová setkává s otřesnými případy. „Paní si chtěla půjčit sto tisíc. Zprostředkovatel chtěl, aby ručila svoji nemovitostí. Přinesl smlouvu, paní v domnění, že jde o zástavní smlouvu, ji podepsala. Ve skutečnosti však šlo o smlouvu kupní. Ještě ke všemu ve smlouvě bylo napsáno, že při podpisu obdržela 100 tisíc, což se nestalo. Paní tedy nezískala půjčku a ještě přišla o dům,“ uvádí případ, kdy snaha o získání půjčky ve spojitosti s velkou mírou naivity vyústila ve ztrátu nemovitosti.
Před půjčkou si vytvořte domácí rozpočet
„Sepisujte si své příjmy a výdaje, sestavte si svůj osobní, případně rodinný rozpočet,“ radí Žánová zvláště lidem s nízkými příjmy. „Zvažte také, jestli opravdu potřebujete věc, na kterou si chcete půjčit,“ říká. Často si je totiž lidé kupují pod tlakem okolí.
Klíčovou věcí je výběr poskytovatele půjček a úvěrů. „Je třeba si uvědomit, že pro všechny společnosti se jedná o byznys, na kterém chtějí vydělat, nikoli nějaká dobročinnost,“ upozorňuje. Nicméně byznys by měl mít svá pravidla, se kterými by se měl každý seznámit a jejíž dodržování by mělo být vymahatelné. Což se ovšem bohužel v řadě případů neděje...
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban