Obvodní soud pro Prahu 1 uložil v pátek trestním příkazem bývalé šéfce sekretariátu premiéra Janě Nečasové (dříve Nagyové) v kauze údajného zneužití vojenské tajné služby nepravomocně roční podmínku s odkladem na čtyři roky a čtyřletý zákaz výkonu funkce ve státní správě. Stíhání bývalého šéfa jednoho z odborů a operativce Jana Pohůnka soud zastavil a skutky dvou bývalých šéfů Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandy postoupil Ministerstvu obrany ke kárnému řízení.
Státní zastupitelství však hodlá podat takzvaný odpor. Trest totiž považuje za mírný. Soud tak bude muset skutky Nečasové řešit v rámci hlavního líčení.
Rozhodnutí se dalo očekávat
„Podobný vývoj jsem předvídal už zhruba před necelým rokem, kdy se celá tato kauza rozjela. Nemyslím si, že by to, co učinila (Nagyová, pozn. red.), bylo natolik závažné, aby za to měla jít na několik let do vězení. Ta věc je trestuhodná, je ošklivá, pokud se mělo opravdu jednat o sledování v rámci zjišťování informací o manželce premiéra, ale nemyslím si, že by hlavní vinu měla nést ona, protože tam byla nějaká součinnost, ale hlavně vlastně ani vůbec není prokázáno, jestli šlo skutečně o sledování nebo o kontrasledování. Je zde velký rozdíl v metodice vojenské tajné služby a policie, která k tomu vyhodnocovala znalecký posudek. Takže není tak jednoduché to šmahem celé odsoudit a říct, že Nagyová patří do vězení, protože tam jsou nejednotné výklady toho, co se odehrálo,“ uvedl ParlamentnímListům.cz Jan Hrbáček.
Podle něj se dalo očekávat i rozhodnutí o osudu bývalých šéfů Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, Milana Kovandy a někdejšího šéfa jednoho z odborů a operativce Jana Pohůnka, který dle Hrbáčka plnil pokyny nadřízených, byť mohl mít pochybnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka