Pravice rozjela křik proti rudému nebezpečí. Tentokrát to skončí úplně jinak

17.04.2013 6:31 | Zprávy

Karta rudého nebezpečí, kterou rozehrává ODS v souvislosti s děním kolem Ústavu pro studium totalitních režimů, by podle oslovených odborníků jako téma před parlamentními volbami v příštím roce nejspíš nezabralo. A to ani v případě, kdyby se ho chopila TOP 09, k níž by se však jako k pozitivně laděné straně se smyslem pro humor negativní kampaň moc nehodila.

Pravice rozjela křik proti rudému nebezpečí. Tentokrát to skončí úplně jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rada ÚSTR se vyjádřila k aktuální situaci v ústavu. Místností se nesla nesouhlasná vyjádření spolu se smíchem

Už dlouhou dobu se průzkumy předvolebních preferencí shodují v tom, že se po volbách v roce 2014 dočkáme levicové vlády. Opozičním ČSSD i KSČM a případně i mimoparlamentním stranám stačí jen těžit z přešlapů Nečasova kabinetu a že jich za tři roky nepředvedl právě málo. „To, že budou muset vládní strany v roce zbývajícímu do voleb proti levici s něčím přijít, je jasné. Ale teď jde o to, s čím,“ říká pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Jiří Mikeš.

Jedno téma se už možná začíná klubat na svět v souvislostmi s děním kolem Ústavu pro studium totalitních režimů. Podle premiéra Petra Nečase jde o předzvěst budoucí vládní spolupráce ČSSD a KSČM. „Formálně se chystá menšinová vláda tolerovaná komunisty, kteří za to budou požadovat místa ve státní správě, tedy náměstky či ředitele odborů. Tato místa by obsazovaly střední kádry KSČM, nikoliv Filipové, Kováčikové a Semelové. A už jsme viděli v krajích, jak ty střední kádry vypadají, jsou to bývalí pohraničníci, politruci, zuřiví marxisté,“ prohlásil Petr Nečas.

ODS je zdiskreditovaná, tu lidi brát moc vážně nebudou

Předseda vlády i ODS je v tomto ohledu nesmírně aktivní, čemuž se vzhledem k uvadajícím preferencím jeho strany nelze ani moc divit. Slova o komunistickém či rudém nebezpečí mohou zafungovat, byť důvody pro odvolání a nahrazení ředitele Daniela Hermana jsou zřejmě jiné, než to Petr Nečas interpretuje. „Ale jemu se každopádně politicky hodí to takhle vykládat a přesvědčovat veřejnost o tom, že to je takto. A bude se snažit z toho vytěžit mobilizační efekt,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Josef Mlejnek, politolog z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy.

„Ale problém je v tom, že ODS je zdiskreditovaná, takže i když se tím tématem velmi intenzívně zabývá, tak od ní to nemusí brát lidi vážně. Tohle by měla být příležitost pro TOP 09, aby se tématu hrozby vlády s účastí nebo s podporou komunistů chytla, když se považuje za pravicovou stranu,“ podotýká pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Jiří Balvín.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…