„Nechápu, proč by se měly organizovat nějaké občanské demonstrace,“ řekl Filip na TV Prima. Kritici podle Filipa „nerespektují nic, co by v občanské společnosti mělo být“ a „jenom prokazují, že nejsou demokraté“.
V souvislosti s kritikou protestů se předseda KSČM Filip nechal podle Aktuálně.cz také slyšet, že nevidí nic tak špatného na zásahu pohotovostního pluku proti demonstrantům v roce 1989. Policisté podle něj jen zajišťovali bezpečnost. „Já opravdu nevnímám to, že by tohle mělo být něco špatného, protože my potřebujeme, aby se lidé cítili bezpečně a policie fungovala,“ prohlásil. Šéf komunistů též řekl, že policejním pohotovostním plukem musel projít každý policista. Ondráček podle předsedy komunistů konal jen svou povinnost, nejednal nad rámec rozkazu.
V době vydání tohoto článku média přinesla zprávu, že ANO se dohodlo s KSČM na tom, že Ondráček sám odstoupí z funkce předsedy komise. Sněmovna mezitím dále jedná, i když i dle slov šéfa klubu ČSSD Chvojky stejně „všichni vědí, jak to nakonec dopadne“. Tedy potvrzením Ondráčkova odchodu. Sám Ondráček před půl čtvrtou odpolední na mikrofon potvrdil, že funkci skládá.
Ať tak nebo tak, ParlamentníListy.cz shromáždily řadu vyjádření, které se týkají nejen Ondráčka, ale zejména pohledu na naši minulost. Velmi překvapivý náhled přednesl také zástupce KSČM Dolejš.
Programové odmítnutí zneužití moci KSČM učinila trvalým pilířem své identity…
ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o slovech Vojtěch Filipa myslí. Jeho vyjádření vyvolalo ostré, často protichůdné reakce.
„Stručně řečeno: pan Ondráček se podílel na potlačování poklidnych demonstrací občanů proti režimu, který neuznával občanské svobody, nebyl demokratický, byl totalitní. Tak takovéto zákroky proti demonstrantům označit za ‚zajišťování bezpečnosti‘ považuji za vrchol cynismu. A za důkaz, že KSČM se opravdu od minulosti nedistancovala a podobně jako Ondráček ničeho nelituje,“ uvedl předseda STAN a poslanec Petr Gazdík.
„V ČR je dnes na rozdíl od režimu před rokem 1989 jasně ošetřena svoboda shromážďování. Nemusím souhlasit s obsahem dnešních protestů, ale je demokraticky legitimní nesouhlasit i s usnesením Sněmovny. Pokud jde o represivní zásahy proti shromáždění občanů v roce 1989, tak řeči o zajištění pořádku a bezpečnosti jsou zcela druhotné – podstatné je, že šlo tehdy o silový a doslova neurvalý zásah proti politickým svobodám, v rozporu s duchem glasnosti a helsinských dohod. Zažil jsem jako protestující na vlastní kůži. Minulý režim tu flagrantně selhal v případě zásahu na Národní třídě dokonce v rozporu s vlastními předpisy. KSČM se od takového zneužití moci už dříve jasně distancovala. Pochopitelně, že účastníci zásahu plnili jen rozkazy svých velitelů, ale politická distance od nedemokratického postupu tehdejšího režimu je zásadní a spadá pod programové odmítnutí zneužití moci, které KSČM učinila trvalým pilířem své identity,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz místopředseda KSČM a poslanec Jiří Dolejš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík