„Hlavním problémem řecké ekonomiky je, aby byla konkurenceschopná,“ zaznělo historicky poprvé v jednom z projevů na oslavě dne řecké nezávislosti. Tento svátek je připomínkou zahájení boje za osvobození z turecké nadvlády roku 1821. Akce se včera konala v pražském hotelu Belvedere. A jak se Řekové v Česku staví k tomu, že si o nich celá Evropa myslí, že jsou ulejváci? To zjišťoval reportér ParlamentníchListů.cz. Čechy všichni zbožňují, vždyť tady většina z nich dostala za minulého režimu azyl, ale tahle vláda postavená na strašáku řecké krize u nich nemá moc velký kredit.
Češi jsou podlézaví
Řekové jsou v Česku oficiální národnostní menšinou, jsou jich tady oficiálně na tři tisíce. Také sál pražského hotelu Belvedere se včera od večerních hodin stal řeckým územím. Na balkónech visely řecké vlajky, na stolech voněl sýr a olivy. O vše se na místě starala předsedkyně Řecké obce v Praze Tassula Zissaki- Healey.
„Řečtí politici přivedli Řecko do chudoby. Prezident Klaus ale neví, o čem mluví. Prý prohlásil, že chlastáme ve stínu cypřišů ouzo a nic neděláme. On si myslí, že všechno ví. Avšak cypřiše u nás stojí většinou u hřbitovů a kostelů,“ sdělil ParlamentnímListům.cz odborník přes zemědělství a spisovatel Theodorou Michalis.
"Mám jasnou představu, co si Řekové myslí o Češích. Myslí si, že podlézají Německu a USA, jak dřív podlézali Sovětskému svazu,“ řekl Michalis, jenž v Československu vystudoval Vysokou školu zemědělskou. O svém osudu napsal knihy Útěk a návrat a Od břehů Aliákmonu k Vltavě. V roce 1988 z Česka odešel a nedávno se do své, jak sám říká, druhé vlasti a nejkrásnějšího z měst Prahy, vrátil. Ostatně bere základní důchod 440 eur, tedy kolem jedenácti tisíc korun. Prý je to v Řecku normální důchod. Ale popravdě dodává, že má k tomu ještě vdovský důchod. Ohledně současné české vlády si myslí, že kašle na obyčejné lidi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský