Současná kauza zatčených politiků kolem Jany Nagyové je posle Šotta zajímavější než případ, který soudil on – hlavně nejednoznačnější. „Tohle by trestné být nemělo,“ dodal k tzv. trafikám. To, zda se jedná o korupci, určí pouze soudce, který bude o celé věci rozhodovat.
A co odposlechy?
„Když premiér hrozí ministrovi, že při hlasování proti programu strany ho odvolá z vlády, někdo by mohl striktně vzato tvrdit, že jde o trestný čin vydírání. Ale nebyla by to rozumná aplikace trestního práva,“ vysvětluje Šott. Je podle něj vždy nutné oddělovat politické postupy a nutné kompromisy od ostatních kroků.
Podle Šotta je ale nejednoznačností více. Jedná se hlavně o tzv. neoprávněné výhody. To, že Ivan Fuksa a Marek Šnajdr dostali funkce v dozorčích radách, nelze jasně hodnotit jako oprávněné či neoprávněné, zákon v tomto hovoří různě. Soudce hovořil i o odposleších, které jsou nyní často používaným nástrojem - je podle něj jasné, že přes některé etické problémy je dobré je využít, jedná se totiž o nezpochybnitelný důkaz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh