Specialista promluvil o českých muslimech. Ukázal i na jednu problematickou neregistrovanou skupinu

18.01.2015 9:30 | Zprávy

Ani v České republice nemusíme být ušetřeni teroristických útoků. Jejich riziko sice považuje expert na terorismus a extremismus Miroslav Mareš za relativně nízké, přesto však varuje před radikalizací mladých muslimů, ale i osamělým vlkem, který se může rekrutovat z protiislámských skupin. Upozorňuje i na kontroverzní aktivity vyvíjené pod hlavičkou "Šaría pro Česko – Cesta k víře pro Česko".

Specialista promluvil o českých muslimech. Ukázal i na jednu problematickou neregistrovanou skupinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Modlící se muslimové

Ani teroristické útoky v Paříži, které stupňují protiislámské nálady, nepřinutily v Česku žijící muslimy, aby táhli za jeden provaz. Na kordy jsou pražská a brněnská komunita, vře to i v samotném Brně. Týká se to Ústředí muslimských obcí pod vedením brněnského Muneeba Hassana Alrawiho a pražské Muslimské unie mediálně aktivního Mohameda Abbase. Ten vyvolal rozruch vystoupením v České televizi, během něhož navrhoval výjimku z právních norem evropských států pro muslimskou komunitu, která by tak podléhala právu šaría. Alrawi o svém rivalovi říká, že Muslimskou unii představuje jen on sám. Naopak zase o něm se mluví jako o brněnském Saddámovi, který dříve kázal o nenávisti k nevěřícím.

Ústředí muslimských obcí je zastřešující organizací a je také registrováno u Ministerstva kultury jako náboženská společnost, zatímco Muslimská unie byla registrovaná jako občanské sdružení. "Teď se podle nového občanského zákoníku přetvořila na spolek a nemá takovou základnu, je to několik lidí kolem pana Abbase. Muslimská unie byla už v minulosti známa radikálnějšími názory, ale spíš ve smyslu hlásání konspiračních teorií, že za muslimské útoky ve skutečnosti mohou západní zpravodajské služby. Za Muslimskou unií byly už dříve tzv. Muslimské listy, které byly chápány jako podpora toho, jak říkali, iráckého odboje,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Miroslav Mareš, politolog se zaměřením na terorismus a extremismus.

Nenávistné kázání se nedá přičíst celé organizaci

Kromě toho existují ještě jednotlivé náboženské nadace v Praze a v Brně, které spadají do Ústředí muslimských obcí. "Pravdou ale je, že jednotlivci, kteří navštěvovali třeba brněnskou mešitu, měli poměrně radikální názory, a dokonce se tam odehrálo i to nenávistné kázání, na které potom upozornil Lukáš Lhoťan. Ale zase se to nedá přičíst celé organizaci, i když se to dělo na půdě, spravované jednou z těch nadací, která je součástí Ústředí muslimských obcí. Pak jsou tu ještě některé menší skupinky, které třeba nejsou registrované, ale mohou tvořit pobočky nebo zahrnovat sympatizanty mezinárodních extremistických sítí,“ dokončuje expert na extremismus výčet islámských organizací u nás.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

17:50 Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

Popíjeli na vesnické veselici členové prezidentské ochranky ve službě spolu s Petrem Pavlem, kterého…