„Má to charakter typických operací tajných služeb. A to zapojením jiné ozbrojené složky, například policie,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz.
Zastrašování svědků přibývá
Kdo chce zdržet, zatemnit, zkomplikovat nebo dokonce zmařit vyšetřování korupce nebo jiného trestného činu, podává trestní oznámení, zastrašuje klíčové svědky, nebo se je snaží zkompromitovat. A odborníci se shodují, že podobných případů je čím dál víc. „Takový trend je vidět, i když jednotlivé případy jsou odlišné,“ potvrzuje ParlamentnímListům.cz šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka. „Z četnosti těchto událostí je zřejmé, že to nemůže být náhoda. Začíná být součástí naší společnosti, že lidé, kteří se postaví zločincům nebo mocným, jsou perzekuováni. Je špatné, že je k tomu zneužíván institut trestního práva,“ říká redakci bývalý policejní vyšetřovatel, advokát Václav Láska. Ale není to podle něj chyba zákonů, ale lidí v řadách justice, kteří jsou ochotni ohýbat paragrafy.
Museli z armády odejít
V roce 2010, kdy Štefec vyšetřoval podezřelé zbrojní zakázky za miliardy a kritizoval nákup Pandurů a vozů Tatra, policie v jeho automobilu našla nelegální zbraň. Později se zjistilo, že mu byla podstrčena. Přesto kvůli tomu nezískal bezpečnostní prověrku a z armády musel odejít. Ale Štefec nebyl zdaleka jedinou obětí podivných okolností. Událostí, které budí podezření, se totiž kolem klíčových korupčních kauz událo hned několik. Například někdejší elitní kriminalista Petr Krömer, který vyšetřoval korupční kauzu Tatra, musel zase odejít od policie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová