Randák tak reagoval na spekulace, že tajná služba možná chrání pražského podnikatele Romana Janouška před policejním stíháním kvůli tomu, že je jejím informátorem.
Bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby České republiky generál Andor Šándor ParlamentníListy.cz upozornil, že zákon neumožňuje, aby tajné služby kompromitujícími informacemi nebo nátlakem nutily někoho ke spolupráci. Zákon o BIS skutečně uvádí, že BIS „může využívat služeb poskytovaných osobou starší 18 let, která dobrovolně a utajovaným způsobem poskytuje služby BIS při plnění jejích úkolů“.
Že by z vlastní zkušenosti, Randáku?
„Možná že to Randák dělal jako zpravodajský důstojník kontrarozvědky BIS a zná to z vlastní zkušenosti,“ rýpnul si Šándor do svého bývalého kolegy z tajných služeb, který byl od roku 2004 do nástupu vlády Mirka Topolánka v roce 2006 ředitelem Úřadu pro zahraniční styky. Šándor upozorňuje, že nikdo, ani tajné služby nesmí porušovat zákony, ale připouští, že v praxi se občas stává, že zpravodajci přivřou oko nad drobným přestupkem, pokud získají závažnou informaci. Někdy zpravodajci zvažují, co je pro stát výhodnější. „Záleží na přístupu každého zpravodajce, kam až půjde,“ dodává Šándor. Jestli podle něj BIS přijde na to, že někdo má milostný poměr a využije toho, aby řekl, co zpravodajec potřebuje, nejedná se podle Šándora o problém, protože ani informátor, ani tajná služba neporuší zákon.
Upozorňuje na rozdíl od institutu spolupracujícího svědka - člověka, který se dopustil trestné činnosti, ale spolupracuje s policií na odhalení další trestné činnosti, a díky tomu tak může dostat mnohem nižší trest. Ale tajné služby nesmějí trestnou činnost informátora „tolerovat“. „Institut spolupracujícího svědka je uzákoněn, ale zákon o tajných službách nic takového neobsahuje,“ vysvětlil Šándor.
I když zákon ukládá, že „BIS je povinna ochraňovat osoby jednající ve prospěch BIS před vyzrazením a způsobením újmy na cti, životě, zdraví nebo majetku, která by jí mohla vzniknout pro poskytování těchto služeb nebo v souvislosti s ním“, nemůže podle Šándora chránit své informátory, pokud se dopustí trestné činnosti. „Neumím si představit, že by bylo možné nad něčím takovým přivírat oko,“ odmítá Šándor, že by tajná služba mohla přehlížet například rozkrádání či korupci, které by se dopouštěl její spolupracovník. Ale nevylučuje, že by drobný přečin zpravodajci mohli akceptovat, pokud by informátor pomohl rozkrýt závažné trestné činy. „Ale nic takového v zákoně není,“ znovu zdůrazňuje bezpečnostní expert.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová