Takto si Gazdík vzájemně nadává se zlínským Nečasem kvůli KSČM

11.12.2012 13:21 | Zprávy

Napětí ve Zlínském kraji kvůli tomu, že komunisté usedli společně s ČSSD a SPOZ v krajské radě, se nadále stupňuje. A hledá se viník. Odpůrci nové koalice jsou přesvědčeni, že tím, kdo umožnil KSČM vládnout z Baťova mrakodrapu, jsou především zemanovci (SPOZ). Došlo tak na rozepři mezi Petrem Gazdíkem (STAN) a lídrem SPOZ v kraji Lubomírem Nečasem. A padala ostrá slova.

Takto si Gazdík vzájemně nadává se zlínským Nečasem kvůli KSČM
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík

Ve Zlíně se včera opět protestovalo proti komunistům ve vedení Zlínského kraje. V regionu přibývají billboardy, z nichž je patrné, že odpůrci rudých ve vedení kraje viní z přítomnosti KSČM v krajské radě především Stranu práv občanů – zemanovci. Jejich lídr Lubomír Nečas však ParlamentnímListům.cz řekl, že do koalice s ČSSD vstoupila jeho strana společně s komunisty i proto, aby vliv KSČM zmírnila.

Zemanovci chtěli být brzdou proti komunistům

„Po volbách probíhala opakovaně dlouhá jednání a v rámci nich nám bylo jasně naznačeno ze strany ČSSD, že pokud nepůjdeme do této koalice, tak vznikne koalice ČSSD a KSČM bez nás a s tichou podporou některých pravicových zastupitelů. Tím pádem jsme si řekli, že chceme být jakousi brzdou proti komunistům a chceme něco udělat pro kraj, tak jsme se rozhodli, že do koalice nakonec půjdeme,“ sdělil Nečas, který je nyní náměstkem pro zdravotnictví.

Gazdík: Nečas je alibista a nese odpovědnost za vládu KSČM

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík si však myslí své a viní Nečase z alibismu. „My jsme panu Nečasovi na ustavujícím zasedání dali prostor, aby odešel a tím snížil počet zastupitelstva pod polovinu, čímž by ustavující zasedání bylo přerušeno. On to neudělal, takže jde o alibismus. A pan Nečas nese osobní zodpovědnost za to, že ve Zlínském kraji vládnou komunisté, které 84 procent voličů kraje nevolilo, a bylo tam ještě pět dalších možností koalic, které mohly být uzavřeny,“ uvedl pro redakci Gazdík, který ve Zlínském kraji kandidoval na hejtmana za starosty a TOP 09.

Nečas: Nejme takoví slaboši, abychom koaliční smlouvu smetli se stolu

Nečas se však brání. „Jestliže jsme jednou podepsali koaliční smlouvu, tak jsme si to dobře promysleli a nejsme takoví slaboši, abychom na výkřiky některých zastupitelů tuto smlouvu smetli ze stolu během několika okamžiků. Domníval jsem se, že pan Gazdík je zkušený politik, ale po těchto jeho vyjádřeních mám trošku pochybnosti o jeho zkušenostech,“ reagoval na Gazdíkova slova Lubomír Nečas s tím, že rozhodnutí o společné koalici s komunisty a sociálními demokraty bylo podle něj před podpisem koaliční smlouvy projednáno a jednoznačně schváleno na krajském výboru SPOZ.

Mišák připouští podporu pravice, ale mlží

Do krajského zastupitelstva byla také zvolena ODS, starostové a TOP 09 a KDU- ČSL. Která z pravicových stran měla být připravena k tiché podpoře komunistů a ČSSD v případě, že SPOZ do koalice nepůjde, zatím není jasné. Hejtman kraje Stanislav Mišák (ČSSD) pouze mlží. „Pravdou je, že podporu jsem dostal. Ovšem, jak jistě předpokládáte, jejich jména vám neřeknu. Snad jen tolik, že se jednalo o podporu ze dvou politických stran. Šlo o šest hlasů,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Mišák.

Lukáš odmítá podporu oranžovo-rudé koalici

Vzhledem k tomu, že ve Zlínském kraji deset let vládla koalice ČSSD spolu s ODS, mnozí předpokládají, že vládu sociálních demokratů s komunisty mohli podporovat právě občanští demokraté, kteří před krajskými volbami i po nich spolu s ČSSD otevřeně prezentovali, že by jim velká koalice opět vyhovovala. Zdejší lídr ODS a bývalý hejtman Libor Lukáš to však odmítá.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…