Ani rozhodnutí Nejvyššího správního soudu zrušit mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, které zákazníkům zakazovalo vstoupit do provozoven stravovacích služeb, využít krátkodobých a rekreačních ubytovacích služeb či navštívit společenské kluby a podobná zařízení, pokud nesplnil podmínky tzv. bezinfekčnosti, nezhoršilo vývoj epidemie v Česku. Aktuálně klesla sedmidenní incidence na 1393, což je nejnižší počet nově nemocných od 10. ledna. Ačkoli se tedy Fialova vláda s verdiktem Nejvyššího soudu smířila, čímž padly mnohé restrikce, nepromítlo se to negativně do vývoje v zemi. Jedno z mála nařízení, které tak nadále zůstalo v platnosti, je povinnost nosit ochranu úst a nosu ve vnitřních veřejných prostorách.
Epidemiolog Rastislav Maďar je přesvědčen, že by se s nošením respirátorů mohlo přestat od poloviny března. Zdrženlivější je viroložka Ruth Tachezy, která se domnívá, že ochrany úst a nosu nebude zapotřebí až přes léto. Mluvčí Ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob pro CNN Prima NEWS uvedl, že pokud to umožní příznivý vývoj epidemie, respirátory bychom s výjimkou městské hromadné dopravy mohli sundat v polovině března. „Nošení respirátorů mělo být ukončeno už ve chvíli, kdy se ukázalo, že smrtnost v celé populaci na omikron je velmi nízká a postihuje jen osoby, jež patří do rizikové skupiny,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz uznávaný epidemiolog Jiří Beran.
Nošení respirátoru nemá vůbec smysl
Do rizikové skupiny patří asi necelé jedno procento osob starších 60 let, kteří jsou obézní, mají cukrovku a mohou mít i ischemickou chorobu srdeční, dále pak obézní osoby s diabetem mladší 60 let. „Pro všechny ostatní je omikron stejnou zátěží jako sezonní chřipka. Proto nošení respirátorů na populační úrovni nemá vůbec smysl. Pokud bychom uvažovali o tom, že by se měla nosit ochrana úst, pak by byla jako doporučené opatření pro rizikovou skupinu ve vnitřních prostorech s větším počtem osob, to znamená více než sto osob a kontakt dvou osob delší než 15 minut,“ vysvětluje profesor Jiří Beran.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID-19
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jiří Hroník