To je špatné srovnání, usmál se Klaus a sklidil potlesk. Odborníci mu přišli přednášet o válce a dnešku

17.06.2014 10:33 | Zprávy

Institut Václava Klause (IVK) pořádal v pondělí v pražském Autoklubu seminář věnovaný stoletému výročí od vypuknutí první světové války. Na semináři vystoupily osobnosti z oblasti historie, ekonomie i politologie, které se zamýšlely především nad důsledky prvního celosvětového konfliktu pro současnost.

To je špatné srovnání, usmál se Klaus a sklidil potlesk. Odborníci mu přišli přednášet o válce a dnešku
Foto: Matějka
Popisek: Václav Klaus v Brixenu

Seminář zahájil svým příspěvkem výkonný ředitel IVK Jiří Weigl, který se pozastavil nad faktem, že první světová válka je v porovnání se druhou světovou válkou v České republice poněkud upozaděna. „Byl jsem ve své funkci prezidentského kanceléře přítomen na desítkách vzpomínkových akcích vztahujících se ke druhé světové válce. Pokud jde ovšem o první celosvětový válečný konflikt, tak ten v našich zemích není připomínán prakticky vůbec. Vzpomínku na padlé nahradila švejkovská karikatura,“ konstatoval Jiří Weigl.

V dalším průběhu své přednášky se Weigl zamýšlel nad důsledky 1. sv. války. Za klíčový důsledek považuje skutečnost, že Evropa po jejím skončení zahájila svůj mocenský úpadek a ve své roli hlavního hráče na mezinárodním poli byla vystřídána Spojenými státy americkými. Dále Weigl řekl, že právě od první světové války platí, že velmoci dodržují své závazky jen tehdy, pokud jim to vyhovuje. Zmínil přitom neblahé důsledky takového postoje v případě Mnichovské dohody v roce 1938.

První světová válka podle Weigla rovněž otřásla světovými autoritami a stala se zárodkem pro zhoubné myšlenky komunismu a fašismu. Weigl v této souvislosti připomněl, že světový konflikt byl podporován vedle generálů také tehdejší levicovou inteligencí, která brojila proti kapitalismu a domnívala se, že díky válečnému konfliktu bude tato nejsvobodnější forma společensko-ekonomického systému potlačena.

Po Jiřím Weiglovi vystoupil na semináři Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů. Ten považuje za hlavní příčinou vypuknutí 1. sv. války vznik Trojspolku a Trojdohody, které nesmiřitelně rozdělily Evropu a staly se tak základem pro budoucí ničivý konflikt. „Před vypuknutím první světové války měla Evropa nadbytek politiků, ale málo státníků. To platí i pro dnešní Evropskou unii,“ nacházel Eichler paralely v současném vývoji Evropy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…