„V kontextu dění v Evropě mě to nepřekvapuje. Byla jen otázka času, kdy si část společnosti téma přivlastní,“ reagoval Šadí Shanaáh (Strana zelených), ředitel Česko-arabského centra pro kulturní dialog INSAAN na pořádání demonstrace iniciativou Islám v ČR nechceme. Jak informují hlavní aktéři manifestace proti islamizaci Evropy, chtějí bránit svobodu a demokracii. Protest pořádá iniciativa v den, kdy se v roce 1969 zapálil student Jan Palach na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti. „Usurpují si symboly typu Masaryka a teď Palacha. To jsou lidé, kteří zemřeli a už nemají šanci se vyjádřit,“ konstatoval věcně Shanaáh, který zároveň není přesvědčen o tom, zda by Jan Palach přivítal, že je spojován s protiislámskou iniciativou. „Unáší významné symboly za účelem mobilizace lidí, uměle navazují argumenty, které spolu úplně nesouvisí. Nevím, jaké jsou cíle této demonstrace,“ dodává Shanaáh.
Iniciativa se představí národu. Nejsou jen internetoví žvanilové
Cílů je více. Organizátoři se hlavně chtějí představit veřejnosti a jak říká jejich zástupce docent Martin Konvička, ukázat příznivcům, médiím i politikům, že nejsou jen internetoví žvanilové. „Stojí za námi mnoho občanů. Staří, mladí, levicoví, pravicoví, v oblecích i s dredy. Chceme také jasně sdělit, že nejsme aktivitou xenofobní zaměřenou proti muslimům jako lidem,“ vysvětlil Konvička s tím, že problémem, před kterým stojí Evropa, není terorismus několika jedinců, ale nástup ideologie. Vznést chtějí tři požadavky. „Chceme, aby zákonodárci pracovali na novelizaci zákonů, které znemožní etablování náboženského fundamentalismu v politice. Vyzveme poslance a senátory, aby nepodpořili navýšení pravomocí veřejného ochránce práv, protože by mohlo dojít ke zneužití a šikaně nepohodlných názorů. Pak je tu problematika halal porážek, protože jsou u nás udělovány výjimky z jiných zákonů,“ popsal.
Konvička: Je to trošku sebevražedná akce
K pořádání manifestace vybrali nejbližší termín a také datum, kdy se upálil Jan Palach. „Chtěl svou obětí varovat před utužením totality. Na demonstraci vystoupí také lidé, kteří odešli od islámu a za to je podle islámského práva smrt. Dále vystoupí lidé, kteří veřejně kritizují islám a za to je také smrt. Takže je to trošku sebevražedná akce,“ říká Konvička. „V Česku samozřejmě ne, protože je tu islám slabý, ale, kdyby někdo takto vystoupil například v Saúdské Arábii, tak nedořekne větu,“ dodal s tím, že theokratickou totalitu nechce 95 procent lidí a ti ostatní neví, o co jde. „Mezi řečníky budou jak politici parlamentních stran, tak zástupci minorit, neparlamentních stran a to je pro nás důležité,“ doplnil Konvička.
Na manifestaci přijdou známí politici
Média už avizovala přítomnost poslankyně ODS Jany Černochové, senátora Jaroslava Doubravy z hnutí Severočeši.cz nebo Marka Černocha (Úsvit). „Věřím, že přijdou lidé, kteří mají přirozené obavy, ale dokáží rozlišovat. I když jádro této iniciativy má silně antimuslimské postoje a situaci využívá k tomu, aby si potvrdili argumenty, které neustále opakují. Všichni muslimové jsou podle nich špatní a proto se musí něco radikálního udělat,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz Shanaáh. „Jsem zvědavý, kolik tam dorazí lidí. Kdyby to bylo pár set, tak je to bezprecedentní. Asi to bude mix extrémně pravicově naladěných lidí až po normální, kteří chtějí jen ukázat, že mají obavy. Doufám, že bude příležitost se o tomto tématu pobavit hlouběji a jiným způsobem než udělat demonstraci,“ dodal s tím, že po vyjádřeních účasti a solidarity s ohledem na oběti teroristických útoků v Paříži teď přijdou méně pozitivní reakce, které budou využívat emocí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá