ParlamentníListy.cz, které se kauze soudobě věnují, už opakovaně upozornily na to, že Všeobecná zdravotní pojišťovna odmítá spolupracovat s pražským Protonovým centrem. To nabízí léčbu pacientům s rakovinou a to formou protonového záření, které je mnohem šetrnější, než dosud užívaná klasická léčba.
Pražské centrum je v současné době nejmodernějším zařízením svého druhu na světě, jenže VZP odmítá svým klientům v tomto zařízení léčbu proplácet. Argumentuje tím, že pražské centrum je mnohem dražší, než podobné zařízení v Mnichově. Protonové centrum v Praze to ale odmítá a opakovaně uvádí, že nabízí ceny srovnatelné nebo i nižší.
VZP jedná iracionálně
Před časem proto vznikla petice Hlas pro život, která požaduje, aby VZP začala svým klientům v pražském centru náklady proplácet a umožnila tak moderní a efektivní léčbu. Petici s podpisy téměř sto padesáti tisíci občanů ve čtvrtek iniciátoři Hlasu pro život předali do rukou předsedy petičního výboru Senátu Marcela Chládka a místopředsedy horní komory Přemysla Sobotky. Rovněž vznesli požadavek, aby došlo k uspořádání veřejného projednávání petice na půdě Senátu.
„Pro petenty není skutečnou podstatou sporu proč, kdy a za jakých okolností vzniklo Protonové centrum v Praze. Skutečnou podstatou pro petenty je, že existuje analýza odborníků z Institute of Health Economics and Technology Assessment, potvrzující významnou ekonomickou výhodnost protonové terapie ve srovnání s dosavadními způsoby léčby za pomoci fotonového záření a chemoterapie, nemluvě o lékařských výhodách léčby,“ řekl iniciátor Hlasu pro život František Matějka.
Podle jeho slov neexistují racionální odborné nebo ekonomické důvody k tomu, aby k nezařazení protonové léčby do systému veřejného zdravotního pojištění nedošlo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka