Voda sotva odešla a lichváři už krouží kolem. Čtěte, na co si dát pozor

11.06.2013 16:32 | Zprávy

Sčítání škod po povodních je deprimující činností – zvlášť když je třeba nemůže zcela (anebo vůbec) pokrýt pojišťovna. Není tedy divu, že lidé postižení touto katastrofou hledají cesty, jak se dostat k penězům, díky nimž by dali zase svá obydlí do pořádku. A protože zoufalí lidé dělají zoufalé věci, může se stát, že někteří z nich naletí lichvářům. Ti údajně již v těchto místech rozhazují své sítě.

Voda sotva odešla a lichváři už krouží kolem. Čtěte, na co si dát pozor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Dluhové poradny však výrazně varují před tím, aby lidé tlaku a na první pohled možná i lákavým nabídkám podlehli. I v minulých letech totiž několik jedinců půjčku přijalo a dostalo se tak na ještě větší dno. Splácet půjčku s vysokým navýšením se totiž stává pro řadu z těchto lidí neúnosným břemenem.  

Na jeden otřesný případ upozornila před několika dny televize Nova. Jistý muž ze Zálezlic na Mělnicku může dnes říci, že mu půjčka na odstraňování škod po záplavách v roce 2002 zničila život. Nemluvě o tom, že ho povodně ani letos škod neušetřily. Opět byl vytopený.

V roce 2002 obec na soutoku Labe a Vltavy řeky zcela zničily, mezi ostatními i jeho domek. Chtěl bydlet a rychle zapomenout a lichváři byli všude. Není divu, že nakonec neodolal a půjčil si 80 tisíc korun na nový nábytek a rekonstrukci. Když onemocněl, musel na operaci, nemohl splácet a dluhy rostly. Dnes dělají už 800 tisíc korun a hrozí to, že muž přijde s celou rodinou o dům. Jediná cesta, jak z toho všeho ven, vede přes insolvenci, o kterou se s pomocí odborníků z dluhové poradny snaží.

Poradny zatím lichváře mezi vytopenými nezaznamenaly, ale...

ParlamentníListy.cz se pokoušely najít i některé další příběhy takto postižených lidí, avšak vzhledem k tomu, že aktuálně ještě oběti případných lichvářských útoků nemohou být známy, vzhledem k malému časovému odstupu, zajímaly se o příběhy ze severu Čech z roku 2010.

„Víte, on ne každý se na naši poradnu obrací, takže nemáme všechny lidi, kteří se s tím problémem potýkají, zmapované. V roce 2010 sice celkově byl zaznamenaný mírný vzestup případů, v kterých se stali lidé obětí lichvy, ale žádný z nich, podle našich statistik, nebyl ze severu Čech nebo z míst postižených povodněmi. Jak ale zdůrazňuji, to neznamená, že se to nedělo,“ řekla ParlamentnímListům.cz Kateřina Plháková, zástupkyně ředitele Asociace občanských poraden.

Jak doplnila, lichva se v roce 2010 řešila v poradnách zejména v Brně, Berouně, Praze, Ostravě a opakovaně od června do prosince v Třebíči. „Nejvíce se pak řešila v tomto roce lichva v měsíci říjnu a listopadu,“ podotkla ještě s tím, že statistiky z jednotlivých regionálních poraden ale chodí zpětně, za uplynulé měsíce. Proto to, zda se lichváři soustředili na své oběti v místech povodní letos, bude známo až nejspíše koncem července.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

JUDr. Daniela Kovářová byl položen dotaz

Nemáte dojem, že to už celkově vláda přehání?

Nejde jen o to, že postupuje diskriminačně vůči ruským občanům, kteří tu chtějí získat občanství, a kteří jako jediný z národnostní by se museli vzdát toho svého, proti čemuž jste hlasovala, a proto vám píšu. Ale celkově tu akorát rozdmýchává vášně, když podle mě i na úkor nás občanů nadržuje občanů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…