Zatkli Marka Dalíka. Bradáčová: Kvůli kauze Pandur

08.10.2012 10:30 | Zprávy

Marek Dalík, někdejší pravá ruka premiéra Mirka Topolánka, byl podle informací České televize zatčen policií. Jeho zatčení prý souvisí s vyšetřováním nákupu transportérů Pandur. Ten je všeobecně považován za jeden z nejkontroverznějších kroků Topolánkovy vlády.

Zatkli Marka Dalíka. Bradáčová: Kvůli kauze Pandur
Foto: Archiv
Popisek: Pandur II

„Mohu potvrdit, že jsme ho zadrželi. A že je to v souvislosti s případem vyšetřování nákupu transportérů Pandur. Víc to ale komentovat nebudeme,“ uvedla pro server iDNES.cz vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Vše k tématu Pandur ZDE

Na Dalíka prý ve své výpovědi upozornil šéf rakouské zbrojovky, který vypověděl, že po něm Dalík požadoval úplatek osmnáct milionů eur. Kontrakt nakonec byl uzavřen a Česká republika od firmy Steyr koupila 107 obrněnců za 14,4 miliardy korun.

V polovině července 2010 začal nákup obrněných transportérů Pandur vyšetřovat česko-rakouský policejní tým. Úkony trestního řízení byly zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Mezi podezřelými je i bývalý vicepremiér za ODS Martin Barták, který byl v té době prvním náměstkem ministryně obrany.

V rámci vyšetřování policisté například prováděli prohlídku v kanceláři předchůdce vrchní státní zástupkyně Bradáčové Vlastimila Rampuly. Existovalo podezření, že se kauzu bude snažit "zamést". Rampula přitom tvrdí, že nebýt jeho, vyšetřování by vůbec nezačalo. „Pandury byly zahájeny z mého pokynu. Kdybych nedal pokyn k zahájení úkonů trestního řízení, tak v tom policie tápe dodnes,“ řekl pro MF DNES. 

Korunním svědkem v kauze byl bývalý manažer rakouské zbrojovky Steyr Stephan Szücse, který vypustil informaci, že si lobbista Marek Dalík řekl o úplatek ve výši 18 milionů eur. Poté, co jméno klíčového svědka uniklo do médií, začalo pátrání po tom, kdo informaci vynesl. Podle týdeníku Euro byl oním "práskačem" náměstek Nejvyššího státního zastupitelství Igor Stříž. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu ale případ odložili a Stříže ani nikdo nevyslýchal.

Marek Dalík minulý rok oznámil, že se odstěhuje z České republiky a zvažuje, kde bude dále žít. Média již tehdy spekulovala, že důvodem může být snaha vyhnout se trestnímu stíhání kvůli Pandurům. Bylo totiž zřejmé, že jeho odjezd by vyšetřování velmi zkomplikoval. Podle informací MF DNES byl lobbista zatčen v noci na pondělí v Praze, když odcházel z restaurace SaSaZu.

 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…