Do jednotného šiku se tento týden zformovali komentátoři tištěných i internetových médií a ve svých článcích vyjadřují odpor proti rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana jmenovat premiérem Jiřího Rusnoka. Vadí jim skutečnost, že hlava státu upřednostnila úřednickou vládu před politickou, která mohla vzniknout díky stojedničkové většině ve sněmovně na základě dosavadní nečasovské koalice.
Ve zjitřené atmosféře však nezůstali jen u komentářů, ale někteří z nich sklouzli k výzvám politickým stranám, především ODS a TOP 09, aby vyvolaly předčasné volby a tím zabránily prezidentu Zemanovi obracet politické poměry a zaběhnuté procesy vzhůru nohama. „Stačí uzavřít hřiště, na němž chce Miloš Zeman rozjet hry se svou privátní vládou. Tedy když poslanci bez otálení rozpustí sněmovnu a přivodí předčasné volby,“ píše Jiří Leschtina v Hospodářských novinách v komentáři pod titulkem „Jak vyběhnout s prezidentem“.
Komentátoři vyzývají politiky k předčasným volbám
Pozadu za tímto jeho apelem nezůstává ani jeho redakční kolega Petr Honzejk. „Pro budoucnost parlamentní demokracie v Česku by bylo nejlepší, aby politické strany rychle sehnaly 120 hlasů pro rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb. Je to v rukou TOP 09 a když ne Miroslav Kalousek, tak Karel Schwarzenberg a Petr Gazdík by si možná mohli přiznat, že to s legitimitou dosavadní koalice také dvakrát valné není,“ píše v HN Petr Honzejk.
Ve svém komentáři na Aktuálně.cz uvádí důvody pro předčasné volby i Martin Fendrych. „Argumentem pro předčasné volby je i to, co udělal v úterý Miloš Zeman, protože to míří proti duchu parlamentní demokracie. Sněmovna našla většinu, našla podporu pro vládu, ale on na to neslyšel. Udělal si, co chtěl. Ano, Ústava mu tu možnost dává, ale zároveň je postavena na Parlamentu jako hlavním hybateli, nikoli na prezidentovi. Nežijeme v prezidentském systému. Proto je dobré takové jednání zarazit,“ zní jeden z Fendrychových důvodů.
Mediální odborník považuje apely v komentářích za logické
„Za této politické konstelace považuji výzvy komentátorů k předčasným volbám za logický závěr. Takže mě ani nepřekvapují poté, co si přečteme všechny možné výroky politiků z různých stran. Je evidentní, že v okamžiku, kdy jmenování nového premiéra směřuje k úřednické vládě čili posílení moci prezidenta, tak se dá závěr komentátorů považovat za naprosto logický a správný,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Karel Hvížďala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník