„S úmyslem, že budou vraždit, ale zřejmě nejednali,“ řekl k tomu Rytíř. Podobný názor pak má i advokát Václav Láska.
V kauze otrav metylalkoholem policisté obvinili dva muže z Moravskoslezského kraje z trestného činu obecného ohrožení. Úmyslně prý namíchali otrávenou směs s metylalkoholem. K nákupu smrtonosné látky došlo podle zjištění 28. srpna, pak kontaminovanou směs metylalkoholu a etanolu v řádu tun muži úmyslně uvedli do oběhu s plným vědomím, že jejich čin může mít smrtelné následky. Podle policie tak prý činili hlavně proto, aby si vydělali.
O terorismus nešlo, šlo "jen" o peníze...
Přesto si zkušený bývalý vyšetřovatel Ivan Rytíř nemyslí, že by mohlo jít o nějaký novodobý terorismus. „V této kauze se musí zhodnotit subjektivní stránka věci. Podle toho, co ale policisté a státní zástupci zatím do médií pustili, to vypadá, že obvinění nechtěli zabíjet. Ten jejich prvotní úmysl byl obohatit se. Proto tam bude právní kvalifikace záležet na subjektivní stránce pachatelů. To každý advokát rozbije, kdyby tam kriminalisté dali úmyslný paragraf zabíjet," poznamenal ke kauze Rytíř.
SLEDUJEME téma: Metylalkohol
Že by to však vše dělali z úplné nevědomosti, to se prý na druhou stranu také nedá s určitostí říci. „Jednu věc však k tomu mohu říci jasně. Já jsem se za celou dobu své praxe s něčím podobným nikdy nesetkal. Je to úplně novodobá trestná činnost. Je to všechno o penězích. Hlavní motiv je obohatit se,“ zopakoval bývalý vyšetřovatel.
I když se podle všeho zdá, že policie a další orgány dělají, co mohou, tak se prý vše stoprocentně rozkrýt nikdy nepodaří
Ani policie není všemocná
„Odkrýt to všechno nedokáží, neboť když říkali, že je mezi lidmi ještě tak 15 tisíc závadného alkoholu, tak ten se ještě může objevit kdekoliv. Policie zase není tak všemocná, nemohou všechno dotáhnout do úplného konce a všechno vypátrat. Dá se tedy počítat i s tím, že mnoho závadového alkoholu je ještě mezi lidmi – na vietnamských tržištích, na Moravě, na Ostravsku, kdekoliv. Teď se sice dělají taková opatření, aby se to neopakovalo, ale policie a ani celní správa není úplně všemocná," poznamenal.
V celé věci prý hraje velkou roli právě smrt. Bohužel. Kdyby té nebylo, mohlo se prý také stát to, že by se tato trestná činnost mohla rozvětvit podobně, jako kdysi kauza lehkých topných olejů.
Může ale dalšímu ohrožení policie třeba zabránit tím, že by vše z obviněných takzvaně dostala násilím? „Tak to se objevuje jen ve filmu. Dnes se takové nátlakové akce nedělají. Každý obviněný má u sebe při výslechu advokáta, a proto nějaké ´mlácení´´již dnes nefrčí,“ dodal Rytíř.
Jejich záměr by musel být zabít, nikoliv se obohatit
Podobný pohled na věc má i bývalý elitní policista, bývalý vyšetřovatel hospodářské kriminality, dnes advokát Transparency International Václav Láska. I podle něj obvinění míchali alkohol s metyalkoholem hlavně proto, že se chtěli obohatit, a tak určitě jejich čin nebude splňovat definici teroristického činu.
„Aby to bylo hodnoceno jako novodobý teroristický čin, tak by jejich záměr musel být zabít, nikoliv se obohatit,“ řekl ParlamentnímListům.cz Láska. „Jde tady o upřednostněním vlastního prospěchu nad zdravím obyvatelstva. Aby to mohl být pokus vraždy nebo teroristický útok, tak ten záměr by musel znít ublížit, ne obohatit se, ale ublížit. Mohou tam hrát roli také nepřímé úmysly. Prostor pro právní kvalifikaci je tam však stále relativně široký. Je otázkou, jak se k tomu policie dál postaví při znalosti spisu,“ zmínil Láska.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová