Na to, co se v českých sdělovacích prostředcích nenajde o dění na Ukrajině, se v úvodu svého pravidelného ohlédnutí za uplynulým týdnem zaměřil mediální analytik Petr Žantovský. „Minule jsem říkal, že jsem si začal vyhledávat informace o tom, co se děje kolem ukrajinského problému, ale v českých médiích nejsou zmiňovány. A přitom jsem zase narazil na několik nových informací, takže to berte jako takové doplnění, jakousi brigádičku za české novináře,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Nejprve upozorňuje na demonstrace příznivců federalizace Ukrajiny, které proběhly 13. a 17. května před ukrajinskou ambasádou v Římě, o nichž ale česká média vůbec neinformovala. „Nezaznamenal jsem v nich ani informaci o tom, že Rádio Svoboda, což je známé americké rádio financované Kongresem a určené pro vysílání do Ruska a postsovětských satelitů, vyhodilo svého redaktora Andreje Babického,“ poukazuje Petr Žantovský na příběh novináře, který pro Rádio Svoboda pracoval 25 let.
Stačilo v blogu vyjádřit vlastní názor a v Rádiu Svoboda skončil
Osudným se mu stalo, že na svém osobním blogu v rámci stránek Echo Kavkazu zveřejnil komentář, ve kterém si dovolil vyjádřit názor, že Rusko mělo právo vzít pod ochranu obyvatelstvo Krymu a že se jednalo o ochranu práv menšin na Ukrajině. „To je názor, který není konformní s názorem Rádia Svoboda, o čemž nás ostatně velmi často ve vysílání České televize přesvědčuje Babického kolega pan Fištejn, který vyjadřuje názor zcela opačný. Takže další informace, které se přes naše velká oficiální média k lidem příliš nedostanou,“ podotýká mediální analytik.
Z většinových médií ale nezaznamenal ani informace o nejrůznějších akcích, které se v souvislosti s událostmi na Ukrajině odehrávají u nás. „Nedozvěděl jsem se z nich, že se 29. května konala na Staroměstském náměstí demonstrace na podporu federalizace Ukrajiny a proti vzrůstání nacistických nebo fašistických tendencí na Ukrajině. Ani o tom, že se 19. června konala demonstrace Média a demokracie,“ konstatuje Petr Žantovský a připomíná další demonstraci na téma Ukrajina, která se uskuteční v neděli 22. června na Hradčanském náměstí.
O demonstraci „Odmítáme mlčet“ budou média zřejmě mlčet
Tu pod názvem „Odmítáme mlčet“ pořádají občanské iniciativy. „Tak já jsem velmi zvědavý, jestli většinová česká média dají těmto hlasům prostor. Jinak mi to začíná trošku připadat jako na sklonku totality, když se někde shromáždili občané spontánně a dobrovolně, tak to média hodnotila způsobem, že se několik výtržníků pokusilo narušit budování naší socialistické vlasti a nevyjadřovalo žádný přijatelný názor. Tak jsem zvědavý, jestli také náhodou nesklouzneme v té mediální rétorice k něčemu takovému,“ přiznává mediální odborník.
Už dříve upozorňoval, že tato verbalizace začíná hrozit a že se občanská shromáždění, nekonformní vůči oficiální linii názorové a politické, začínají označovat jako dav, rozzuřený či štvavý dav. „Takové výrazy mají signifikovat, že to shromáždění, které má tento konkrétní názor, je méněcennější vůči jinému skupenství lidí, kteří mají názor opačný, to jest ten povolený. Takže se nechme překvapit, jak naše média zareagují na tuto nedělní demonstraci s názvem ´Odmítáme mlčet´. Možná budou mlčet, o to hůře pro ně, protože tím potvrdí, že ti demonstrující, ty občanské iniciativy, budou mít pravdu,“ poznamenává Petr Žantovský.
Není sporu o tom, že oběti boje proti nacismu je třeba připomínat
Za druhé téma si vybral dění kolem pomníku československým válečným letcům z druhé světové války, který byl odhalen na pražském Klárově. „Pomník letcům RAF je – na tom se jistě shodne každý, kdo má trošku etiky – určitě velice potřebná a důležitá věc, která připomíná lidské oběti boje proti nacismu. Koneckonců i ty demonstrace proti stávající vládě na Ukrajině jsou také podbarveny stejnou myšlenkou, bojem proti nacismu a proti vzrůstajícímu fašismu,“ říká pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jiří Hroník