Houstnoucí atmosférou kolem českých velvyslanců otvírá Petr Žantovský své pravidelné ohlédnutí za uplynulým týdnem. „Začal bych tím, jak vstali noví kádrováci, abych parafrázoval název jedné staré komunistické knihy. Začalo se totiž hovořit a velmi silně požadovat nové prověřování diplomatického sboru podle toho, jaká studia jednotliví diplomaté mají. Zaznívá požadavek, aby nemohli diplomatickou službu vykonávat lidé, kteří mají diplomatickou akademii v Moskvě z osmdesátých let,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.
Uznává, že na první pohled může tento požadavek vypadat logicky a oprávněně, ale když se na něj podíváme zblízka, tak v něm najdeme řadu zádrhelů. „Za prvé je zvláštní, že takový požadavek se objevil teď, pětadvacet let po konci komunismu. To působí dojmem, že jde o účelovou věc, která má směřovat k dnešní situaci na Ukrajině, respektive novému vyvažování vztahů s Ruskem. A jak se to v Čechách obvykle dělává, bojujeme tady staré bitvy, dávno vyhrané, nebo prohrané, které už dnes nemají vůbec žádné opodstatnění,“ konstatuje Petr Žantovský.
Pro poslance Bendu není diplomatická akademie normální školou
V té souvislosti ho zaujal výrok poslance Marka Bendy, jenž prohlásil, že si ti diplomaté „neudělali normální školu“, míněno v oněch 80. letech. „To mělo navozovat dojem, že diplomatická akademie v Moskvě byla nějaký aušus, nějaký VUML, abych tak řekl, nějaká politická nalejvárna, což je samozřejmě úplný nesmysl. Byla stejně jako diplomatická akademie v Tel Avivu, abych jmenoval ještě protější zájmové země, elitní školou jako obdobné školy kdekoli na světě, ve Francii, v Americe. Šlo o naprosto výběrové školy, které ale samozřejmě nějakým způsobem rekrutovaly některé studenty do služeb té země, v níž se ta škola vyskytovala,“ upozorňuje mediální odborník.
Připomíná, že například Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky, studoval v Tel Avivu na podobné škole. „Určitě by si vzpomněl na zajímavé příhody z dob svých studií. To byla také opravdu výběrová a elitní škola stejně jako diplomatická akademie v Moskvě. A teď najednou dávat najevo, že to byl jakýsi nekvalitní produkt, není úplně fér. Nechtěl bych být podpásový a mluvit o tom, že třeba někdo má zase plzeňská práva. Tak jestli je tahle škola normálnější než ta diplomatická akademie, no nevím,“ poznamenává Petr Žantovský.
Nemá žádný význam tvářit se, že cokoli od Moskvy je od ďábla
Uvádí i příklad toho, jak vypadala tamní výuka v 80. letech ve srovnání s českými vysokými školami. „Jenom podotýkám, že nejsem v kolizi zájmů a nemám diplomatickou akademii v Moskvě, studoval jsem v Praze na Univerzitě Karlově. Ale znám spoustu lidí, kteří prošli podobnými školami, nejen diplomatickými, ale třeba i vojenskými, a to na různých místech. A připomenu, že na českých vysokých školách se v té době skládaly státnice z předmětu marxisticko-leninská filozofie a k tomu byly tři nebo čtyři odborné předměty a diplomová práce,“ říká mediální analytik.
„Na těch ruských školách nešlo konkrétně o tenhle formalistický výplach jako u nás. Tam se skládala zkouška z historického a materialistického dialektismu a v podstatě to byla poměrně dost náročná zkouška z dějin filozofie od Hegela po Sartra. A nějaký úplný pitomec by nebyl schopen tím projít, protože by prostě neobstál a nedostál by těm požadavkům. Takže dnes se tvářit, že cokoli je od Moskvy, tak je od ďábla a je to bez hodnoty a špatné, tak to opravdu nemá žádný význam,“ tvrdí Petr Žantovský.
Novináře nezajímalo, jakou školou diplomatická akademie byla
Naopak u nás marx-leninské státnice byly opravdu šaškárnou a připomínaly Škvoreckého Tankový prapor. „A plnění Fučíkova odznaku, což je jedna z nejkrásnějších pasáží moderní české literatury. Tak takhle nějak vypadala marx-leninská filzsofie na českých školách. V Rusku to tak nebylo, takže když dnes někdo bojuje proti těm starým chimérám, tak ve mně vzbuzuje velké podezření, že potřebuje trafiky pro nové kamarády, že jde o to, že určitá část diplomatů by měla být odejita a jiní lidé by se měli do té služby pustit. A to je velmi nefér,“ myslí si mediální analytik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník