Zootechnik Devátý, zákaz sledování Sudeťáků a Zemanův kufřík. Přečtěte si, jak disidenti budovali naši rozvědku

06.04.2014 7:16 | Zprávy

ROZHOVOR Disidenti, Vladimír Hučín i vedení zpravodajských služeb po sametové revoluci - to jsou témata rozhovoru s bývalým příslušníkem Bezpečnostní informační služby. Popsal, nutno říci, že v jistých bodech shodně jako exředitel BIS Jiří Růžek v nedávno vydané knize, co vše tuto službu v devadesátých letech paralyzovalo, poškozovalo a jaké to mohlo mít dopady.

Zootechnik Devátý, zákaz sledování Sudeťáků a Zemanův kufřík. Přečtěte si, jak disidenti budovali naši rozvědku
Foto: hns
Popisek: Přísně tajné, ilustrační koláž

Dnes již exdůstojník BIS Roman Soudek nastoupil v roce 1991 do tehdejšího Úřadu ochrany a demokracie, z BIS odcházel ne právě v dobrém v roce 1998. Fungoval v takzvaném zakonspirovaném zvláštním režimu. Od roku 1993 za fungování Stanislava Devátého v čele služby pracoval v operativě na úseku odhalování aktivit zpravodajských služeb bývalého Sovětského svazu. ParlamentnímListům.cz odhalil některá zákoutí zpravodajské práce i toho, co ji narušovalo a komplikovalo...

Disidenti byli zejména v devadesátých letech lidé vyhledávaní, oblíbení a těšící se společenské prestiži. Až nyní, již více než dvě desetiletí po sametové revoluci, lze sem tam zaslechnout i informace, které nedokazují vždy to, že by se jednalo o lidi vysoce charakterní. Setkával jste se s nimi i při svém působení ve zpravodajské službě, jaké byly vaše zkušenosti?

Ve zpravodajských službách, které u nás vznikly krátce po roce 1989, byli členové disentu do určité doby zárukou, že tento druh služby nebude zneužit. Ovšem po uplynutí určité doby se stali spíš brzdou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…