Jízdné je významnou položkou také pro studenty, kterých jsou v Brně tisíce. A nejen domácích. Stále více zde studují lidé ve značném počtu ze Slovenska a také z mnoha zemí Evropy. Ty však bral český stát lidově řečeno „na hůl“.
Ukřivdění a diskriminovaní se cítili hlavně studenti, kteří v hojné míře dojíždějí do Brna za vzděláním například ze sousedního Slovenska nebo i z jiných zemí Unie. Těm nyní výrazně pomohl postoj veřejného ochránce práv. Na základě jeho doporučení upravilo Ministerstvo financí podmínky pro přiznání nároku na žákovské jízdné s tím, že na cenové zvýhodnění na vnitrostátní dopravu mezi bydlištěm a školou mají od 1. ledna 2012 nárok všichni žáci a studenti. Z cenového výměru Ministerstva financí bylo odstraněno kritérium, které žákovské jízdné přiznávalo pouze studentům s místem trvalého pobytu na území ČR. V rozporu s právem Evropské unie tak byli znevýhodňováni studenti českých škol z jiných členských států EU.
Na problém upozornila Slovenka
„Na ochránce se obrátila studentka s trvalým pobytem na Slovensku, studující na české vysoké škole, s upozorněním, že slovenští studenti na českých školách jsou znevýhodněni, protože jim není přiznán nárok na zvláštní jízdné pro žáky a studenty škol. Podle cenového výměru Ministerstva financí č. 01/2010 ze dne 8. prosince 2009 měli na žákovské jízdné nárok studenti prezenčního studia ve věku do 26 let při cestování na trase z místa trvalého pobytu do místa sídla školy. Výhoda se však týká i míst dočasného bydliště, jako je internát, kolej nebo domov mládeže a zvýhodnění náleží i studentům dojíždějícím za studiem do zahraničí – u nich platí z místa trvalého pobytu na hraniční přechod,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz Iva Hrazdílková z kanceláře ombudsmana. Smyslem žákovského jízdného, je podle ministerstva financí poskytnutí výhody studentům, kteří do školy dojíždějí. Dopravcům toto zvýhodnění kompenzuje stát.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Šimák