Učitelé na prvním stupni stráví s dětmi více času než je běžné v zemích OECD, mezi které se řadí třicítka vyspělých zemí světa včetně USA a Japonska. Přitom nedosáhnou ani poloviny příjmu jejich kolegů ze západu.
„Překvapil mě ten rozdíl, ale bude to tím, že my máme děti na všechny předměty, učitelé na druhém stupni by zase měli více času věnovat přípravě. Ale někdy jsem unavená a mrzí mě, že třeba nemám volnou hodinu, jako se někdy poštěstí učitelům z druhého stupně. Zase ale nemusím učit odpoledne," řekla MF Dnes Monika Krátká, pražská učitelka prvňáků.
Česko dává na vzdělání méně výdajů než země EU
Z poslední dva roky příjmy kantorů nějak výrazně nestouply. Průměrný plat ve školství je 24 tisíc korun měsíčně, učitel na základní škole však bere jen něco málo přes dvanáct tisíc. Nový ministr školství Josef Dobeš však kantorům vyjednal zvednutí platů.
Statistiky také ukázaly, že Česko má co dohánět i ve výdajích na vzdělání. „Země OECD vynaloží v průměru 13,3 procenta svých veřejných výdajů, země Evropské unie 12,1 procent a Česko pouze 9,9 procenta výdajů na vzdělání," říká Michaela Kleňhová z Ústavu pro informace ve vzdělávání, který u nás zprávu vydal.
Dobeš sestaví příručku o ideální škole
Ministr Dobeš přiznává, že trend pro Česko není příznivý. Připustil, že se finance nevyužívají vždy efektivně. Chce ale připravit manuál ideální školy, kde plánuje stanovit správný počet studentů, pedagogů i nepedagogických zaměstnanců školy a případně i ideální počet dělených hodin apod.
Více:
- Dobeš (VV): Nástupní plat učitele? Minimálně 20 tisíc korun
- Učitelé se nemusí bát o platy, ministr Dobeš pro ně našel peníze
- ODS: Učitelé v Praze se o platy bát nemusí
- Děti nás šikanují kvůli nuznému platu, vzlykají učitelé
Foto:Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mab