Tažení proti ředitelce litoměřického gymnázia pokračuje

10.07.2011 14:38 | Zprávy

Demonstrace žáků během velké přestávky, hrozby rodičů, že své děti přeřadí na jinou školu, přelepená ředitelna páskou, jako když policie zapečetí místo činu, petice, slovní útoky a konečně extrémně psaný dopis sympatizanta učitelů. To vše kvůli ředitelce litoměřického Gymnázia Josefa Jungmanna. Do sporu se již zapojili taky politici v čele s Jiřím Paroubkem.

Tažení proti ředitelce litoměřického gymnázia pokračuje

"Tématem gymnázia se zabýváme mimo jiné i proto, že se zdejší učitelé a žáci obrátili s prosbou o pomoc na Jiřího Paroubka, jakožto poslance za Ústecký kraj, který jim přislíbil plnou podporu," konstatoval pro ParlamentníListy.cz šéfredaktor názorového webu VašeVěc.cz Ondřej Macura. Právě tento web kromě faktických informací přinesl v sobotu v noci dopis, který zobrazuje hrůznou realitu poměrů na střední škole.

"Do třídy mezi fakany choďte pokud možno co nejpozději /až dokouříte/, pak ta hodina aspoň rychleji uteče a nemusíte se kdovíjak připravovat, co tam jako budete říkat," uvádí pisatel, který sám sebe podepisuje jako Petřík a Pavlík.

K VĚCI:

V celém textu pak naznačuje, jak by se kantoři měli chovat, aby se příliš nestrhli a zároveň nevzbudili zbytečnou pozornost vedení. Mezi hlavní rady patří:

Neučte tak horlivě, nechoďte do hodin, relaxujte! Mlžte, šiřte kolem sebe chaos a atmosféru nejistoty. Lžete, lžete, lžete! Lidi kolem vás to unaví a už přestanou zkoumat, co je pravda a co ne. Pokud by po vás někdo chtěl nějaké účty, klidně to ignorujte, řekněte, že na to nemáte v počítači program a nikomu nic nedávejte. Pokud máte možnost přijít někde k nějakým prachům - jako z nějakého fondu, za fiktivní hodiny nebo tak - neváhejte, podruhé taková příležitost nemusí přijít.Pokud s vámi chce někdo /jako nějací třeba otravní rodiče/ mluvit, klidně se s nimi nebavte, buď tam nejste vůbec, nebo nemáte čas nebo na ně zavolejte rovnou policajty, jakože vás ohrožují a tak. Bude to zase tvrzení proti tvrzení a máte pokoj.



Vyústěním celého textu je závěrečná pasáž: "V našem ústeckém kraji tohle všechno tolerujeme. Rozhodně vás za to nikdo z práce nevyhodí. Na vyhazov musí být zákonné důvody, tak tohle je v pohodě. Aby si na vás někdo mohl vyskakovat, to byste museli znásilnit psa v kotelně..."

"Když jsou lidé zatlačení do kouta, uchylují se nejen k extrémním krokům, ale třeba k extrémním vyjádřením, což může být tento příklad," doplnil pro ParlamentníListy.cz psycholog Marek Šulc.

Neodstoupím!

Předseda České společnosti pro rozvoj bydlení a pravidelný přispěvatel serveru VašeVěc.cz Ivan Přikryl, který gymnázium navštívil, upozornil v souvislosti s protesty žáků i jejich rodičů především na podivné čerpání z nadačních fondů školy, anebo na ukončení pracovních poměrů s dvanácti profesory.

"Nyní stejné čeká až deset dalších. Důvod? Jakýsi personální audit který byl za 160 000 korun objednán v ještě podivnějším "výběrovém řízení" a jako obvykle jej dělala firma, která vznikla nedávno před tím. Nejdřív ji z výběru vyřadili, pak vrátili a vybrali. Popisovat chování auditorky by bylo "zábavné" ale především, co má zjistit personální audit na střední škole? To je jako kurz pro neplavce na Sahaře. Nesmysl, vyhozené peníze. Nebo sofistikovaná past jak posvětit vyhazov předem vybraných..." vysvětlil Přikryl, který se dále ptá, co dělají krajští radní a zastupitelé, zejména z řad sociálních demokratů. "Nemám zatím žádný důvod pochybovat, že krajští politici budou jednat uvážlivě a všechna tvrzení před rozhodnutím prověří. Snad, doufám společně s těmi rodiči..."



"Registrujeme signály o tom, že události posledních měsíců, v průběhu kterých došlo k závažnému rozkolu v pedagogickém sboru a propouštění učitelů, povedou k úbytku počtu studentů. Řada rodičů již zvažuje možnost přemístit své dítě na jinou školu, což nesmíme dopustit," konstatoval starosta Litoměřic, občanský demokrat Ladislav Chlupáč.

Ředitelka gymnázia Eva Bulasová odmítla dopis komentovat. Stejně tak výzvy ke svému odchodu. "Odstoupit nehodlám, mám svědomí čisté. Trvám na tom, že po členech pedagogického sboru nechci více než jiný ředitel na jiné škole," sdělila Bulasová, která řídí školu od září 2009 a o níž se na specializovaných stránkách k dané problematice mimo jiné uvádí, že "je téměř skandální, že ředitelka kouří (spolu se školníkem Kopřivou) v prostorách školy a žáci gymnázia (a zřejmě i jejich rodiče) i učitelé o tom vědí."

Rodiče také proto připravili petici, kterou dosud podepsalo několik stovek z nich. V ní kromě jiného stojí, že "způsob jejího vedení školy je již dlouho a opakovaně kritizován pedagogy, studenty, jejich rodiči i litoměřickou veřejností. Od příchodu této ředitelky upadá prestiž gymnázia a úroveň výuky."

Nikdo z vedení kraje se k petici extrémních sporů týkající se Gymnázia Josefa Jungmanna nepodepsal.

Školství:

Foto: GJJ.cz


Text sympatizanta litomeřických pedagogů, žáků i jejich rodičů

Vážení kolegové, učitelé i neučitelé, zvláště pak milí flákači, nedoukové, lenoši a fluktulanti všeho druhu: Ústecký kraj vás vítá!

Z nejvyšších míst vedení kraje a školského odboru vám naši soudruzi vzkazují:

Neučte tak horlivě, nechoďte do hodin, relaxujte! Žáci se pro jednou /dvakrát i třikrát/ nezblázní. Dejte nohy na stůl, uvařte si kafe a můžete si k němu vykouřit klidně i cigaretku. Sice se tím porušuje nějaký zákon, jako že by se v prostoru školy nemělo kouřit, ale víte, že se v této zemi zákony stejně nedodržují a to, že si ve škole zahulíte, je nakonec neprokazatelné. Na to žádná inspekce nepřijde.

Do třídy mezi fakany choďte pokud možno co nejpozději /až dokouříte/, pak ta hodina aspoň rychleji uteče a nemusíte se kdovíjak připravovat, co tam jako budete říkat.

Co se týče odpadlých hodin, napíšete do třídnice jako že to bylo a co se tam probíralo, na papíru to bude a kdyby si nějaké desetileté děti stěžovaly, tak to je tvrzení proti tvrzení a nějaké děti nám tady nebudou říkat, co máme dělat. Oznámkujete to všem za jedna, oni budou rádi a bude klid.

Pokud by po vás někdo chtěl nějaké účty, klidně to ignorujte, řekněte, že na to nemáte v počítači program a nikomu nic nedávejte - když nebudete chtít, tak to z vás nikdo nedostane.

Pokud s vámi chce někdo /jako nějací třeba otravní rodiče/ mluvit, klidně se s nimi nebavte, buď tam nejste vůbec, nebo nemáte čas nebo na ně zavolejte rovnou policajty jako že vás ohrožují a tak. Bude to zase tvrzení proti tvrzení a máte pokoj.

Pokud nemáte na něco aprobaci, tvrďte, že ji máte, ono jim bude hloupé si to zjišťovat a nakonec co jim je do toho?

Pokud máte možnost přijít někde k nějakým prachům - jako z nějakého fondu, za fiktivní hodiny nebo tak - neváhejte, podruhé taková příležitost nemusí přijít.

Mlžte, šiřte kolem sebe chaos a atmosféru nejistoty. Ostatní se v tom nevyznají a vy budete pěkně proplouvat na vlnách popularity. Tvařte se, že jste milí, inteligentní, vstřícní a trochu šikanovaní - to na soucitné lidi zabírá.

Lžete, lžete, lžete! Lidi kolem vás to unaví a už přestanou zkoumat, co je pravda a co ne. Nakonec pravda je relativní. Pravdu má ten, za kým stojí větší zvíře na krajském úřadě.

V našem ústeckém kraji tohle všechno tolerujeme. Rozhodně vás za to nikdo z práce nevyhodí. Na vyhazov musí být zákonné důvody, tak tohle je v pohodě. Aby si na vás někdo mohl vyskakovat, to byste museli znásilnit psa v kotelně...

Přejeme vám hodně zdaru. Vaši Petřík a Pavlík

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Tomio Okamura byl položen dotaz

Prý se nebráníte jít do koalice s ANO

Zajímalo by mě, co je pro vás přijatelný kompromis pro sestavení společné vlády a co jsou body z vašeho programu, ze kterých neslevíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Od 16 k volbám, už letos, velí EU. A školí. V Německu se jí to tvrdě vrací

9:24 Od 16 k volbám, už letos, velí EU. A školí. V Německu se jí to tvrdě vrací

Povolební rozložení politických sil v Evropském parlamentu (EP) letos mohou rozhodnout hlasy od mlad…