15. Lípa Musica začíná netradičním prologem

13.05.2016 17:13 | Zprávy

Oslavy 15. výročí Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica odstartují mimořádně již v květnu projektem unikátně spojujícím křesťanskou a budhistickou tradici. Česká Lípa se stane jedním ze zastavení společného evropského turné rezidenčního souboru Schola Gregoriana Pragensis a japonského souboru Gjosan-rjú Tendai Šómjó, které nese název Blízké hlasy z dáli. Mimořádný koncert se uskuteční v pátek 20. května v českolipské bazilice Všech svatých. Pro návštěvníky je navíc připravena beseda s umělci, která proběhne před koncertem. Vstupenky jsou ještě v prodeji.

15. Lípa Musica začíná netradičním prologem
Foto: Archiv pořadatele
Popisek: Jedno z vystupujících uskupení, Enseble Inégal.

„Jeden z nejnaléhavějších úkolů dnešní doby spočívá v mezináboženském dialogu. Vývoj posledních let i dní ukazuje, jak významnou roli tento aspekt lidské komunikace představuje a navzdory rozumovému a technickému rozvoji stále zůstává klíčový. Ignorování této sféry lidské osobnosti a komunikace vede nejen k ochuzení kultury, ale i k vzájemnému odcizení. Setkání dvou odlišných kultur, které se neděje v duchu konfrontace, ale dialogu, je nesmírně obohacující pro obě strany, zvláště je-li využití univerzální jazyk překračující všechny hranice – hudba,“ říká David Eben, umělecký vedoucí souboru Schola Gregoriana Pragensis.

Záměrem mnichů školy Tendai a souboru Schola Gregoriana Pragensis se již v roce 2000 stalo vytvoření dialogu dvou duchovních kultur na základě repertoáru buddhistické a křesťanské tradice. Tato meditativní setkání se zaměřují jednak na zajímavé kontrasty v pojetí hudebního výraziva, současně chtějí představit i určité prvky, které jsou přítomny v obou tradicích, tedy v gregoriánském chorálu coby nejstarším liturgickém zpěvu křesťanského západu, a zpěvech šómjó, které dodnes tvoří důležitou součást liturgie klasického proudu japonského buddhismu. Unikátní projekt Blízké hlasy z dáli se po osmi letech opět vrací do svého srdce, města České Lípy.



Schola Gregoriana Pragensis byla založena Davidem Ebenem v roce 1987. Soubor se řadí mezi přední světové interprety středověké duchovní hudby. Zaměřuje se jak na sémiologickou interpretaci gregoriánského chorálu podle nejstarších neumatických pramenů z 10.-11. století, tak i na uvádění gregoriánských zpěvů vlastní české chorální tradice včetně rané polyfonie. Díky intenzivnímu studiu středověkých pramenů zaznívá v programech často i řada unikátních nově objevených skladeb ze 13.-15. století. Schola se intenzivně věnuje také nahrávání a často koncertuje doma i v zahraničí. Její zakladatel David Eben v roce 1991 absolvoval na pařížské konzervatoři (Conservatoire Nationale Supérieur de Musique de Paris) obor dirigování gregoriánského sboru a v následujícím roce působil jako dirigent souboru Choeur grégorien de Paris.

Gjosan-rjú Tendai šómjó je soubor tvořený tendaiskými mnichy, kteří se kromě liturgických povinností ve svých titulárních chrámech v různých krajích Japonska věnují rovněž výuce šómjó – části budhistické liturgie – a jeho veřejnému provozování nad rámec liturgie. Styl šómjó je součástí výjimečných esoterických transformačních obřadů, jako je svěcení, pokání, pohřby či rituální očista národa.



K setkání Scholy a mnichů buddhistické denominace Tendai z proslulého kláštera pod horou Hiei v Kjótu došlo díky iniciativě předního českého japanisty Robina Heřmana. Výsledkem bylo několik společných vystoupení v Praze a v Japonsku a CD, které bylo nahráno v Biberově kapli v České Lípě. Jeho vydání jako originální a nosnou ideu uvítala kritika i široké posluchačské řady jak v České republice, tak v Japonsku. Nyní se tento projekt vrací zpět do svého srdce, jak Českou Lípu japonští mniši nazvali…

Koncert doprovodí beseda ze zástupci japonského souboru Gjosan-rjú Tendai šómjó, která se uskuteční 20. května od 17. hodin v prostorách Vlastivědného muzea v České Lípě. Beseda je volně přístupná.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

47. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

11:16 47. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

Denní kontrakty motorové nafty na trhu pohonných hmot Českomoravské komoditní burzy Kladno se ve 47.…