15 tisíc kontrol a tři tisíce pokut za téměř 136 milionů uložila vloni Česká inspekce životního prostředí

10.04.2016 9:38 | Zprávy

České inspekce životního prostředí (ČIŽP) provedla vloni 15 677 kontrol, o víc než tisíc více než v roce 2014 (14 634) a uložila 2941 pokut (o 7 méně než v roce 2014) v celkové výši 135 719 214 korun. Nejvíce pokut padlo za odpady (1060), což je několikaletý trend.

15 tisíc kontrol a tři tisíce pokut za téměř 136 milionů uložila vloni Česká inspekce životního prostředí
Foto: ČIŽP
Popisek: Česká inspekce životního prostředí, ČIŽP

Celková výše pokut klesla oproti roku 2014 o zhruba 13 milionů. „To bylo způsobeno ukládáním nižších pokut za drobnější delikty a dále také tím, že o téměř deset procent vzrostl počet pravomocně uložených opatření k nápravě (celkem 345 rozhodnutí). Přibylo též pravomocně uložených návrhů k zastavení nebo omezení činnosti (celkem 44 rozhodnutí),“ řekl Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

Z celorepublikového hlediska dostala nejvyšší pokutu pět milionů korun v loňském roce společnost DEMOLICE RECYKLACE s.r.o. a to za porušení zákona o odpadech. Firma použila k terénním úpravám na pozemcích v katastru Mýto na Rokycansku směs odpadů o hmotnosti minimálně 47 328 tun tvořenou mimo jiné recyklátem stavebních odpadů, kusy betonu, zámkovou dlažbou, asfaltem, kabely a apod. Řádně nebyla prováděna ani kontrola přebíraných odpadů a plocha areálu nebyla zajištěna před ukládáním odpadů cizími osobami.

Druhou nejvyšší pokutu ve výši 3,2 milionu korun udělili vloni inspektoři firmě Capital group SERVICE s.r.o. za protiprávní úmyslnou mýtní těžbu ve druhé zóně CHKO Beskydy. Společnost v k. ú. Dolní Lomná v oblasti skiareálu Armáda zmýtila lesní porosty na souvislé ploše o výměře cca 1,5 ha a to včetně porostů mladších než 80 let. Dále vyfrézovala a vyklučila pařezy a realizovala terénní úpravy, aby zde mohla vybudovat sjezdovku. Tímto jednáním vytvořila podmínky nejenom pro působení vodní eroze a škodlivých činitelů, ale neoprávněně také využívala lesní půdu k jiným účelům. Inspektoři provedli také 505 kontrol podle zákona o obchodování s ohroženými druhy rostlin a živočichů (CITES), vedli 120 pokutových řízení a uložili pokuty ve výši 352 300 korun. Zabaveno bylo 1355 živých exemplářů ohrožených živočichů a rostlin a 1095 neživých exemplářů (výrobky). U vývozu a dovozu exemplářů zjistili, že každá pátá zásilka nebyla v pořádku. Nejvíce zásilek s živočichy, rostlinami a produkty z nich pochází z Asie. „Velmi závažný je vzrůstající počet porušování zákona o CITES. V roce 2015 byl v 50 % případů zjištěn v této souvislosti pachatel vietnamské národnosti. Nadále pokračovala spolupráce s celní správou a policií na závažných případech nelegálního obchodu s nosorožčími rohy, slonovinou a tygřími kostmi,“ uvedl Geuss.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Filip Turek byl položen dotaz

Tvrdíte, že nám vládnou zaprodaní primitivové

Komu jsou podle vás zaprodaní? A i když já mám k fungování celé EU dost výhrad, dost mě tedy namíchlo to, jak se navážíte do lidí, co chodí volit, jako by byly nějací hlupáci. Jsem zvědav, co v Bruselu předvede vy, zda jste před volbami jen neslibovali, což je dost častý jev, který má podle mě dost ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Iuridicum Remedium: Má ještě smysl ochrana soukromí? aneb Dvacátý ročník Cen Velkého bratra

22:03 Iuridicum Remedium: Má ještě smysl ochrana soukromí? aneb Dvacátý ročník Cen Velkého bratra

Pražská organizace Iuridicum Remedium (IuRe) připravuje jubilejní dvacátý ročník Cen Velkého bratra,…