AOPK ČR: Zítra je Světový den divoké přírody. Pomozte nám najít, kdo jí pomáhá

02.03.2018 12:41 | Zprávy

Zítra je Světový den divoké přírody a Právě lidem či organizacím, kteří svým celoživotním postojem, nebo třeba konkrétním projektem pomáhají či pomohli naší přírodě, je určena nově ustavená Cena za ochranu přírody a krajiny. Má především ukázat, že ochrana přírody má smysl a konkétní výsledky. Nominace je možno posílat do konce března tohoto roku. Cenu u příležitosti Světového dne divoké přírody [1] vyhlašuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

AOPK ČR: Zítra je Světový den divoké přírody. Pomozte nám najít, kdo jí pomáhá
Foto: AOPK.cz
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky

„V České republice sice máme jen málo míst, která se dají označit přímo za divočinu, ale hodně míst, kde se dá pro přírodu lecos udělat. Možností je celá řada – počínaje obnovováním mokřadů a potoků, které zničilo socialistické zemědělství, přes péči o lesy, aby byly pestřejší a věkově rozrůznější, po kosení luk, které pomáhá ohroženýcm druhům rostlin a živočichům. Patří sem i výsadba alejí, remízků, nebo to, že některé plochy ponecháme přírodě, ať se na nich samovolně vyvíjí,“ vysvětluje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Víme, že podobných cen je několik. My se ale chceme zaměřit především na konkrétní projekty a ukázat, že to jde. Mnohdy stačí drobnost, nebo zajímavý nápad. Těšíme se na podněty z vašeho okolí [2],“ dodává František Pelc.

Nominace může zaslat kdokoli do 31.3.2018. Musí obsahovat jméno a příjmení nominovaného (nebo jméno firmy), zdůvodnění, proč by měl cenu dostat, případně popis konkrétního projektu včetně lokalizace a kontakt na nominovaného i navrhovatele. Uvítáme i fotografie. Nominace zasílejte prosím elektronicky na adresu: kveta.cernohlavkova@nature.cz. O vítězi v obou kategoriích – počin a osobnost – rozhodne na základě doporučení odborné poroty ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Poznámky:
[1] Světový den divoké přírody (Word Wildlife Day) je příležitostí k oslavě krásných a rozličných forem divoké přírody a vyzdvihnutí významu ochrany přírody pro lidstvo. V roce 1973, právě 3. března, vstoupila platnost Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES).
[2] Například obnova mokřadů, revitalizace toků, retence vody v krajině, opatření ve směru přírodě blízkých struktur, druhová a prostorová skladba, ponechávání dřeva pro zvýšení biodiverzity, samovolný vývoj, zelená infrastruktura, zeleň ve městech a obcích, přístupnost krajiny, záchrana druhů a společenstev, poznání a interpretace naší přírody a krajiny, stavba dobře zasazená do prostředí CHÚ, která ctí měřítka krajiny i tradičního osídlení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR zveřejnily „Strategii rozvoje podniku v letech 2025 až 2029“

22:03 Lesy ČR zveřejnily „Strategii rozvoje podniku v letech 2025 až 2029“

Reakce na klimatickou změnu je klíčovým tématem pětileté strategie, schválené Dozorčí radou Lesů ČR …