APSS: Sociální služby se potýkají s nedostatkem vakcín i informací

13.01.2021 8:24 | Zprávy

Poskytovatelé sociálních služeb nemohou náležitě očkovat své klienty a zaměstnance kvůli nedostatečnému množství očkovacích látek, potřebnému materiálu, ale i nedostatečným informacím. Vyplývá to z dotazníkového šetření Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR.

APSS: Sociální služby se potýkají s nedostatkem vakcín i informací
Foto: apsscr.cz
Popisek: Asociace poskytovatelů sociálních služeb - logo

Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR, největší profesní organizace v oblasti sociálních služeb, zrealizovala průzkum týkající se přípravy a samotného průběhu očkování v pobytových sociálních službách (domovech pro seniory, domovech se zvláštním režimem, domovech pro osoby se zdravotním postižením a odlehčujících službách pobytového typu).

Očkování začíná velmi pozvolně, zájem především ze strany klientů pobytových sociálních služeb je ale oproti celé České republice značný, nicméně 35 % z dotázaných zařízení bude očkovat nejdříve za 5 týdnů. Celkem 73 % klientů z dotázaných zařízení, která s očkováním ještě nezačala, má o očkování zájem. U zaměstnanců je zájem nižší (pouze 49 %) pravděpodobně kvůli nedostatku relevantních informací a nulové informační kampani nebo také z důvodu negativní zkušenosti s covidem-19 ve svém blízkém okolí.

Bleskového dotazníkového šetření se účastnilo celkem 283 respondentů poskytovatelů pobytových sociálních služeb. Vyplynulo z něj, že 91 % respondentů doposud nezačalo ve svých zařízeních očkovat proti covidu-19. Hlavním důvodem, proč většina zařízení s očkováním nezačala, je, že nemají k dispozici vakcínu (88 % respondentů). Dále poskytovatelé zmiňují, že jim chybí potřebné pomůcky (např. injekční stříkačky), informace k očkování nejsou vůbec či přicházejí se zpožděním, a tím poskytovatelé nemají potřebný čas na přípravu podmínek k očkování.

„Situace je regionálně odlišná, kraje nečekaly na metodické vedení a centrální informace, které zatím nepřišly nebo přišly pozdě, a připravily si vlastní plán. Co chybí, je jakákoliv informační kampaň zejména směrem k nejvíce ohroženým a zranitelným skupinám,“ uvádí Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR.

Pouze 9 % z dotázaných poskytovatelů pobytových sociálních služeb aktuálně proti covidu-19 očkuje. Tito poskytovatelé mají průměrně proočkováno 59 % klientů a 40 % zaměstnanců. Zbývající klienti očkování odmítají, nemůže jim být vakcína aplikována z důvodu kontraindikací nebo například z důvodu hospitalizace v nemocnicích. Zaměstnanci, stejně jako klienti, odmítají očkování kvůli kontraindikacím (28 %), ale také z důvodu vlastního přesvědčení či nedostatku relevantních informací (42 %).

„Dle aktuálních informací se zájem zaměstnanců v některých zařízeních liší, roli v tom hraje i osobní a bezprostřední zkušenost. Ukazuje se, že pokud např. v daném zařízení došlo k úmrtí klientů nebo někoho z okolí zaměstnanců na covid-19, je zájem o očkování vyšší,“ dodává Jiří Horecký.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

13:33 ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

Temelín i Dukovany splňují požadavky mezinárodní normy pro řízení ochrany životního prostředí. Takov…