Agentura ochrany přírody a krajiny: Bilance traviče v CHKO Brdy

22.02.2021 19:58 | Zprávy

Skoro dvě desítky mrtvých zvířat byly o víkendu nalezeny poblíž obce Sedlice. Řada indicií napovídá tomu, že zvířata byla otrávena.

Agentura ochrany přírody a krajiny: Bilance traviče v CHKO Brdy
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Traviči často používají jed karbofuran, který je vysoce toxický i v malých dávkách. Používání tohoto prudce jedovatého insekticidu je přitom už řadu let zakázáno.  Zda se i v tomto případě jedná právě o karbofuran, určí pitva.

„Několik kapek karbofuranu dokáže zabít cokoliv živého. Otrávené návnady každoročně zabíjí desítky zvířat – zejména dravců, ale i lišek, kun, vyder a dalších. Jsou samozřejmě nebezpečné nejen pro divoká zvířata, na která traviči míří, ale i psy nebo člověka. I proto se celému případu věnuje kriminální policie, která zareagovala velmi rychle a profesionálně. AOPK ČR jí od počátku poskytuje veškerou součinnost,“ popisuje František Pelc, ředitel AOPK ČR.

Mezi mrtvými živočichy byl u Sedlice například orel mořský, krkavci, káňata, jestřábi, straka či liška. AOPK ČR podala podnět na podezření ze spáchání trestného činu otravy zvláště chráněného druhu a vyšetřování bude nadále sledovat.

„Českomoravská myslivecká jednota jednoznačně odsuzuje jakékoli nelegální usmrcování volně žijících živočichů. Líčení otrávených návnad je obzvláště zavrženíhodnou a trýznivou praktikou. Při vyšetřování těchto případů bez výjimky poskytneme veškerou potřebnou součinnost orgánům činným v trestním řízení,“ připojuje se Jiří Janota, předseda Českomoravské myslivecké jednoty

„Jsem rád, že trávení zvířat vadí nejen ochráncům přírody, ale i všem, kteří v krajině hospodaří nebo se v ní často pohybují, například myslivcům. Sice ne vždycky nacházíme společnou řeč, ale právě takové případy si společný postup a odsouzení opravdu zaslouží,“ konstatuje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. 

Otravy volně žijících živočichů, ale i další způsoby jejich nelegálního pronásledování představují závažný problém, který se bohužel dlouhodobě nedaří řešit. Právě proto MŽP vloni iniciovalo vytvoření „Národní strategie řešení nelegálního zabíjení a otrav volně žijících živočichů v České republice 2020 – 2030“, kterou vloni schválila vláda. Právě ta by měla přinést do vyšetřování obdobných případů systematický a koordinovaný postup.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

47. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

11:16 47. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

Denní kontrakty motorové nafty na trhu pohonných hmot Českomoravské komoditní burzy Kladno se ve 47.…