Naklást svá vajíčka se sem vydávají ropuchy, dva druhy skokanů a po vydatnějším oteplení zde budou i kuňky. Podle vzhledu snůšky se dá dobře odlišit, který druh se z vajíček vylíhne.
Ropuchy kladou vajíčka v dlouhých plochých páscích. Osamocené kulovité bochánky, většinou „navléknuté“ na stéblo vodních rostlin, patří skokanovi štíhlému. Velké rozplizlé shluky vajíček, které často čítají až několik desítek snůšek dohromady, nakladli skokani hnědí. Svá vajíčka shromažďují do skupin proto, aby je ochránili před predátory (v tůních jde hlavně o čolky). Ti se dostanou jen k okrajovým vajíčkům.
Krom druhu, kterému patří, na vajíčkách poznáme i jejich stáří. Čerstvě nakladená vajíčka jsou menší, a jejich rosolovitý obal rychle nabobtná a postupně se obalí vodními řasami. Uvnitř pak lze pozorovat vývoj zárodku. Když se mělké tůně na sluníčku dobře prohřívají, vylíhnou se pulci přibližně týden po nakladení. V teplé vodě pak mají další měsíc na to, aby se proměnili v malé žabky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva