Akademie věd: Experti varují - české lesy uzdraví teprve změna lesního zákona

13.01.2019 10:22 | Zprávy

Odborníci z Akademie věd ČR a vysokých škol kritizují současný stav českého lesnictví. Podle jejich názoru totiž ministerstva zemědělství a životního prostředí nedostatečně reaguje na klimatické změny. Například v loňském roce se kvůli přetrvávajícímu suchu a vysokým teplotám rozšířil kůrovec. „Lesníci ale nemají nástroje, jak kůrovcové kalamitě efektivně čelit,“ upozorňuje Josef Fanta z Komise pro životní prostředí AV ČR.

Akademie věd: Experti varují - české lesy uzdraví teprve změna lesního zákona
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

K problematické situaci v českém lesnictví uspořádala Komise pro životní prostředí AV ČR odborný seminář. Ten se pod záštitou programu Strategie AV21 Rozmanitost života zdraví ekosystémů (ZDE) a za hojné účasti odborné veřejnosti uskutečnil v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 9. ledna 2019.

Josef Fanta, nestor české lesnické ekologie, potvrzuje, že se české lesnictví v poslední době dostalo do svízelné situace. Vedení ministerstev podle něj dlouhodobě upřednostňují ekonomické zájmy, aniž by adekvátně reagovala na změny klimatu a přizpůsobovala jí vhodné formy hospodaření.

„Když porovnáme vývoj v jiných evropských zemích a u nás, vidíme, že v sousedních státech se na klimatickou změnu reagovalo mnohem rychleji a efektivněji. V České republice bohužel stále existuje jakási setrvačnost, která brání tomu, aby se politici včas zabývali jevy, s nimiž jsme v současnosti konfrontováni. Přitom věda a výzkum jsou v této oblasti u nás na velmi dobré úrovni,“ doplňuje Josef Fanta.

Kůrovec upozorňuje na špatnou legislativu

V případě rozvoje kůrovcové kalamity jsme tak například svědky rozsáhlých holin, rozpadu trhu se dřevem a z něj vyplývající mimořádné finanční ztráty. Navzdory tomu, že se s kůrovcem středoevropské lesnictví potýká v různých cyklech již několik set let, jsou informace o ekofyziologických adaptacích jednotlivých druhů kůrovců jen omezené. „Nikde jinde to ale nedošlo tak daleko jako u nás, protože si včas uvědomili, že musejí změnit způsob, jak nakládat s lesem,“ vysvětluje Josef Fanta.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

K čemu ta pomoc Ukrajině je?

Netvrdím, že má pomoc skončit, ale válka ano. A co třeba ČR nebo Evropa dosud udělala pro její ukončení? Nebo to se sází jen na to, že budeme Ukrajinu vyzbrojovat a ta Rusko vojensky porazí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS: Prestižní ocenění Hasič roku 2024 převzali na Pražském hradě jednotlivci i skupiny

16:13 HZS: Prestižní ocenění Hasič roku 2024 převzali na Pražském hradě jednotlivci i skupiny

Slavnostní vyhlášení výsledků 16. ročníku ankety Hasič roku se uskutečnilo ve čtvrtek 24. dubna 2025…