Součástí zařízení je jak „laserový urychlovač”, který vyvinuli vědci z Fyzikálního ústavu AV ČR v Praze (ZDE), tak transportní a dozimetrická část ELIMED, která vznikla v italském Národním ústavu pro jadernou fyziku v Katánii. Tato technologie umožní uživatelům provádět předklinický výzkum pro budoucí aplikace v léčbě rakoviny, jako je ozařování biologických vzorků krátkými svazky laserově urychlených protonů.
Výjimečná technologie pro celý svět
„ELIMED je zásadní technologií pro zlepšení kvality iontového svazku a poskytnutí kontrolované dávky v každém výstřelu do uživatelských vzorků,“ říká vedoucí výzkumného programu Daniele Margarone. Tato slova doplňuje italský vědec Pablo Cirrone s tím, že půjde o první podobnou technologii přístupnou uživatelům z celého světa. „Vědci zde budou zkoumat chování unikátních svazků s nebývalými vlastnostmi a využití pro různé aplikace, včetně těch lékařských,“ říká Pablo Cirrone.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva