Akademie věd: Nové experimentální zařízení v Dolních Břežanech může pomoci léčbě nádorů

01.12.2018 16:13 | Zprávy

Unikátní laserové centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech má nové experimentální zařízení nazvané ELIMAIA. Jeho základem je laserové urychlování částic, které by mohlo najít využití i v lékařské oblasti při léčbě zhoubných nádorů. ELIMAIA bude plně funkční do konce roku 2019.

Akademie věd:  Nové experimentální zařízení v Dolních Břežanech může pomoci léčbě nádorů
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

Součástí zařízení je jak „laserový urychlovač”, který vyvinuli vědci z Fyzikálního ústavu AV ČR v Praze (ZDE), tak transportní a dozimetrická část ELIMED, která vznikla v italském Národním ústavu pro jadernou fyziku v Katánii. Tato technologie umožní uživatelům provádět předklinický výzkum pro budoucí aplikace v léčbě rakoviny, jako je ozařování biologických vzorků krátkými svazky laserově urychlených protonů.

Výjimečná technologie pro celý svět

„ELIMED je zásadní technologií pro zlepšení kvality iontového svazku a poskytnutí kontrolované dávky v každém výstřelu do uživatelských vzorků,“ říká vedoucí výzkumného programu Daniele Margarone. Tato slova doplňuje italský vědec Pablo Cirrone s tím, že půjde o první podobnou technologii přístupnou uživatelům z celého světa. „Vědci zde budou zkoumat chování unikátních svazků s nebývalými vlastnostmi a využití pro různé aplikace, včetně těch lékařských,“ říká Pablo Cirrone.

Slavnostního otevření se v Dolních Břežanech zúčastnila řada význačných hostí, mezi nimi například italský velvyslanec v ČR Francesco Saverio Nisio, ředitel italského Národního ústavu pro jadernou fyziku Fernando Ferroni i místopředseda Akademie věd Jan Řídký. Součástí programu byla prohlídka experimentální haly se zařízením ELIMAIA.

To bude plně funkční do konce roku 2019. Poté se zpřístupní uživatelům z mezinárodní vědecké komunity, kteří se budou věnovat zejména budoucím aplikacím laserem řízených iontů v hadronové terapii a v dalších oblastech výzkumu, jako je fyzika, biologie, medicína, chemie nebo třeba materiálové inženýrství.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Pracovníky Dukovan čeká nejrozsáhlejší letošní preventivní cvičení

16:33 ČEZ: Pracovníky Dukovan čeká nejrozsáhlejší letošní preventivní cvičení

Na konci pracovního týdne čeká energetiky jedno z nejnáročnějších preventivních cvičení, které energ…