Armáda ČR: Vojáci 7. mechanizované brigády cvičili na vrcholcích Krkonoš

27.12.2018 12:52 | Zprávy

Minulý týden se vojáci 72. mechanizovaného a 73. tankového praporu v Krkonoších zdokonalovali v přežití v náročném terénu a v extrémních klimatických podmínkách. Takzvaný S. E. R. E. výcvik (Survival, Escape/Evasion, Resistance, Extraction) učí, jak přežít nejen ve volné přírodě, ale i při případném zajetí.

Armáda ČR: Vojáci 7. mechanizované brigády cvičili na vrcholcích Krkonoš
Foto: Armáda ČR / nadrotmistr Pavel Vystrčil
Popisek: Přesun po hřebeni

Součástí výcviku byly taktické přesuny horským terénem ve dne i v noci, důraz byl přitom kladen na poznání hraničních možností vlastního organismu v extrémních klimatických podmínkách.

„V počátcích výcviku museli vojáci zvolit vhodnou skladbu oblečení tak, aby udrželi optimální termoregulaci těla při náročných horských přesunech,“ uvedl jeden z instruktorů kurzu, nadrotmistr Jan Šléška. V extrémních podmínkách je podle něj nutné dokázat přizpůsobit oblečení aktuálním povětrnostním podmínkám a nezpotit se. Tělo by se mělo zahřát vlastním pohybem, aniž by bylo dotyčnému horko a současně nesmí pociťovat zimu.

Vojáci se také učili, jak využít přírodu a její zákony tak, aby jim pomáhala a pracovala v jejich prospěch. „Důležitým prvkem pro přežití v extrémních podmínkách je schopnost maximálně využít běžně používaný materiál nejen tradičním, ale i improvizovaným způsobem. Případně, jak čelit špatným klimatickým podmínkám bez vybavení,“ řekl Šléška. Klíčové je podle něj neztratit v nouzové situaci sebekontrolu, zachovat si pozitivní přístup i myšlení a dokázat přitom překonat řadu stresových faktorů.

Cvičící si během kurzu postavili sněhovou jeskyni, v níž přečkali sněhovou bouři. Součástí byla i výuka základů vyhledávání zasypaných osob v lavině a vše, co s tím souvisí.

„Kurz měl rychlý spád a někdy možná až hektické tempo prověřující schopnost cvičících reagovat operativně či intuitivně. Potvrdilo se nám ale, že provázání více druhů technik speciálních tělesných příprav s taktickými postupy S. E. R. E. činí výcvik přežití efektivnějším,“ zhodnotil na závěr Šléška.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Veronika Vrecionová byl položen dotaz

Pořád se přetřásá jen pomoc Ukrajině

Co ale stejně intenzivně řešit to, aby válka skončila? Nemyslíte, že to by byla pro Ukrajinu ta největší pomoc? A řeší to někdo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Archiválie z doby třicetileté války se vracejí do Archivu hl. m. Prahy po více než 80 letech

22:08 MHMP: Archiválie z doby třicetileté války se vracejí do Archivu hl. m. Prahy po více než 80 letech

Do Archivu hl. m. Prahy se po více než 80 letech navrátí tři cenné archiválie z doby třicetileté vál…