Asociace cestovních kanceláří: Jak si nepokazit návrat z dovolené? Pozor na suvenýry z cest

25.06.2023 22:08 | Tisková zpráva

Pokud jedete na dovolenou, přivezte si zážitky, nikoliv problém v podobě zakoupených suvenýrů. Na co je třeba si dát pozor? Ne všechny z nich jsou dovolené a mohou vám způsobit komplikace při vašem návratu.

Asociace cestovních kanceláří: Jak si nepokazit návrat z dovolené? Pozor na suvenýry z cest
Foto: ackcr.cz
Popisek: Asociace cestovních kanceláří ČR - logo

Mezi nejčastější suvenýry, které jsou obvykle zakázané vyvážet, patří lastury – mušle, korály a písek, slonovina, kožešiny, ale také volně zakoupené rostliny a malá zvířata, nejčastěji se jedná o želvy či různé chameleony.

„Na co by si turisté však měli dát pozor, tak jsou však i výrobky z některých rostlin a živočichů, například ze slonoviny, želvoviny, ale také kožešiny a z nich vyrobené suvenýry. Problematické tak mohou být kabáty, kabelky a tašky z krokodýlí kůže, výrobky z peří vzácného ptactva, séra a masti živočišného původu a léky či části ze zvířat, ale také šupiny a kosti či šperky z nich vyrobené,“ upozorňuje Jan Papež, místopředseda pro vnější vztahy ACK ČR.

Anketa

Je třeba, aby si bezpečnostní složky dávaly pozor na Rusy, kteří u nás žijí?

14%
86%
hlasovalo: 21924 lidí

Nedovolený vývoz vám může zkomplikovat návrat jak při odletu z destinace, tak i při samotném přistání v České republice. Zavazadla cestujících jsou kontrolována a mohou být v určitých situacích otevřena a zboží zabaveno. V horších případech vedou kontroly nejen k pokutě, ale i ke zmeškání letu. Pokud váš suvenýr porušuje úmluvu CITES, která chrání na 40 000 druhů živočichů a rostlin, nelze vyloučit i zadržení. Ke kontrole dochází však i při návratu, pokud s sebou vezete věci, které jsou zakázané, či vyžadují vývozní povolení do zemí EU nebo dovozní povolení České republiky.

Česká inspekce životního prostředí připravila přehledný leták, ve kterém představuje nejčastější problematické suvenýry z cest dle destinace, odkud turisté cestují.

Ačkoliv část problematických suvenýrů je zabavena a pokutována v zahraničí v místě odletu, Česká inspekce životního prostředí uložila za poslední rok pokuty v rozmezí od 100 do 15 000 Kč. „Největší byla za dovoz přípravků tradiční asijské medicíny. Pokuta 10 000 Kč byla uložena za dovoz šesti preparovaných exotických motýlů, v jiném případě za dovoz 74 sušených mořských koníků, dodává Miriam Loužecká, zástupkyně tiskového mluvčího za Českou inspekci životního prostředí. Zákon umožňuje uložit pokutu i fyzickým osobám až do výše 1,5 mil. Kč, v závažných případech je případ řešen dle trestního zákona, tedy může skončit i odnětím svobody.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechTourism: Zástupci Česka bodovali na veletrhu cestovního ruchu v Dubaji

13:04 CzechTourism: Zástupci Česka bodovali na veletrhu cestovního ruchu v Dubaji

Po třech letech zprostředkovala Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism ve spolupráci se Zast…