„Cílená podpora určená pro cestovní kanceláře a cestovní agentury ve svém součtu nepřevýšila 500 milionů korun“ uvádí Michal Veber, výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří ČR a dodává: „Navíc tato podpora byla za období do 10. října loňského roku, přitom některá omezení stále trvají a cestovní kanceláře a agentury tedy nemohou plně podnikat. Doposud nemáme ani zcela otevřené hranice.“
Ministerstvo uvádí, že celková výše podpor přesáhla 1,6 miliardy korun. Tato částka je zkreslená z několika důvodů, jednak obsahuje i obecné podpory, které od Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva práce a sociálních věcí nebo Ministerstva financí mohl obdržet každý podnikající subjekt poškozený pandemií a s ní souvisejících vládních restriktivních opatření. V takových případech se nejednalo o podporu cílenou na cestovní kanceláře a agentury. Větší cílenou pomoc obdrželi například ubytovatelé, nepravidelní autobusoví dopravci, lázně, kongresy a veletrhy nebo kultura. Současně nelze reálně dohledat, jaká pomoc opravdu z těchto programů směřovala do cestovních agentur, jelikož se jedná o živnost volnou. Navíc ministerstvo uvedlo v součtu i dotační tituly, které nejsou určené pro cestovní kanceláře a agentury.
Zmíněný speciální zákon Lex voucher nebyl finanční pomocí. Představoval odsunutí závazků cestovních kanceláří vůči klientům, a to ve chvíli, kdy cestovní kanceláře měly u svých zahraničních partnerů zálohy ve výši několika miliard korun. Navíc ke zrušení zájezdů došlo vládním vyhlášením zákazu cestovat. Zákon také obsahoval i tzv. zranitelné osoby, kterým cestovní kanceláře musely uhrazené zálohy za zájezdy obratem vrátit, což mělo u některých specificky zaměřených cestovních kanceláří fatální dopad v podobě nuceného ukončení činnosti.
„Z naší analýzy vyplývá, že činnost některých specializovaných oborů nebyla téměř vůbec podpořena. Jedná se například o IATA agentury, prodávající letenky, domácí cestovní ruch či organizovaný příjezdový cestovní ruch“, konstatuje Martina Košlíková, manažerka asociace a doplňuje: „Navíc je zavádějící zmiňovat podpory, které nebyly určené pro cestovní kanceláře a agentury. Jedná se například o COVID – školy v přírodě nebo COVID – kultura či kongresy. Tím se opět dostáváme do živnosti volné a nepřehledné situaci, kterou MMR v podpoře vyčíslilo.“
I přesto, že letošní letní sezona v tradičních destinacích proběhla lépe, jsou stále země, do kterých cestovat nelze (Severní a Jižní Amerika, části Afriky nebo Asie) a současně jsou země, ze kterých stále do České republiky nelze přicestovat. Restrikce i nadále přetrvávají a ty dopadají v multiplikacích na všechny subjekty v cestovním ruchu i mimo něj. Bez vlastní viny má řada subjektů stále propady tržeb ve výši 90 až 95 procent.
Asociace tedy žádá ministerstvo, aby zkreslováním údajů nedělalo z poctivých podnikatelů, kteří státu odvádí daně a mají vysoký podíl na příjmech státního rozpočtu a zaměstnanosti jen ty, kteří křičí o peníze. Cestovním kancelářím a cestovním agenturám ve výjezdovém i příjezdovém cestovním ruchu jde zejména o rychlé uvolnění restrikcí, které omezují jejich podnikání.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva