Mezi hosty v úvodu jednání nechyběl šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička. Ten připomněl představitelům krajů, že chystá takzvanou roadshow v jednotlivých regionech. V rámci série akcí by agentura informovala o své činnosti, prezentovala své vize a vyslechla si problémy, se kterými se potýkají regionální sportovní kluby a organizace.
Hejtmani se také shodli na tom, že je třeba řešit dočerpání financí na opravy silnic II. a III. tříd z IROP. „Komise pro dopravu Asociace krajů ČR pod vedením libereckého hejtmana Martina Půty připraví do 26. března návrh systémového vyčerpání zbývajících prostředků v IROP. Na našem nadcházejícím zasedání v Humpolci k tomu dáme závěrečné stanovisko,“ upřesnil Jiří Běhounek, 1. místopředseda Rady Asociace krajů pověřený vedením tohoto orgánu a hejtman Kraje Vysočina.
S předsedou Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) Františkem Luklem diskutovali členové Rady Asociace krajů o podobě změn stavebního zákona. „Jsme toho názoru, že je třeba stavební právo rekodifikovat, urychlit celý proces stavebního řízení. Ale odmítáme „rozebrání“ stávajícího modelu. Proto jsme se domluvili na dalším společném setkání s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou 3. března, kde probereme především možnost zachovat osu stavebních úřadů a integrovat dotčené orgány,“ uvedl Jiří Běhounek.
Do příštího jednání Rady Asociace krajů 26. března rovněž pracovní skupina, která se zabývá tématem rozpočtového určení daní, připraví konkrétní návrh na nové rozdělení rozpočtového určení daní včetně časového harmonogramu, kdy by k jednotlivým krokům docházelo. Součástí návrhu by měly být i možné zdroje financování změn v rozpočtovém určení daní. Kraje by například uvítaly, aby se do RUD dostala částka na financování oprav silnic II. a III. tříd ve výši 4 miliard korun. Vyřešilo by se tak dosavadní nesystémové hrazení oprav prostřednictvím příspěvku ze Státního fondu dopravní infrastruktury.
Hejtmani projednávali taktéž pomoc Číně, kde se šíří nákaza koronavirem, jež si vyžádala už řadu obětí. Mnohé kraje, jako je Jihomoravský, Moravskoslezský, Kraj Vysočina či Karlovarský kraj už rozhodly o zafinancování materiální pomoci, kterou chtějí nechat dopravit do ČLR speciálem odlétajícím zřejmě v příštích dvou týdnech. „Navrhujeme, aby i ty kraje, které zatím o podpoře postiženým čínským regionům v těchto dnech jednaly a chtějí se připojit, postupovaly koordinovaně. Na společné schůzce se zástupci ministerstva zahraničních věcí 19. února budeme kromě jiného jednat o vypravení druhého speciálu, který by mohl humanitární pomoc transportovat,“ dodal 1. místopředseda.
Asociace krajů České republiky je otevřenou zájmovou nestranickou a nevládní organizací, která byla založena na základě zákonů České republiky. Členy Asociace krajů jsou všechny regiony České republiky, včetně hlavního města Prahy, která je ze zákona současně obcí i regionem. Asociace je názorovou platformou, která si klade za prvořadý cíl hájit a prosazovat společné zájmy krajů. Základním a společným zájmem krajů je péče o všestranný rozvoj území a o potřeby občanů v něm žijících. Více ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Tisková zpráva