ČEZ: Letní univerzita – vstupenka pro práci v jaderné energetice

04.08.2024 13:45 | Tisková zpráva

Návštěva zajímavých míst elektrárny, odborné přednášky nebo skok evakuačním rukávem. To jsou jen příklady z programu, který ČEZ připravil pro třicet tři mladých lidí z technických vysokých škol a univerzit.

ČEZ: Letní univerzita – vstupenka pro práci v jaderné energetice
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

I když studenti mají před sebou ještě minimálně rok studia, už teď mají velkou šanci najít uplatnění v jaderné energetice. ČEZ totiž zesiluje náborové aktivity a vedle operátorů se soustředí na strojníky, elektrikáře nebo svářeče.

Během dvou týdnů čekaly vybrané vysokoškoláky tři desítky přednášek a prohlídek například kontrolovaného pásma, strojovny, havarijního řídícího střediska nebo Laboratoře radiační kontroly okolí. Sami energetici přitom potvrzují, že úspěšní absolventi mají velkou šanci najít v ČEZ následné uplatnění.

„Šance úspěšných absolventů na uplatnění u nás je veliká. Neustále doplňujeme různé pozice od operátorek a operátorů až po jaderné fyziky a další, nejen technické, profese. A rozvoj jaderné energetiky, ať už jde o standardní či malé modulární bloky, přináší velikou perspektivu,“ uvedl Bohdan Zronek člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Zajímavostí je rostoucí počet studentek, které se odborného programu a stáží účastní. Potvrzují tak trend, kdy za posledních pět let stoupl počet žen pracujících v jaderných elektrárnách o dvacet procent. Letošní univerzity se zúčastnilo osm studentek, tedy o čtyři více než loni. Jednou z nich byla i Jihočeška Klára Třísková.

„Jaderná elektrárna Temelín nabízí spoustu zajímavých možností pro uplatnění. Studuji technologii vody, navíc v elektrárně mám letní brigádu v laboratoři analytiky vody. Ráda bych se sem po skončení studia vrátila,“ uvedla studentka, která po prázdninách nastoupí do závěrečného ročníku VŠCHT.

ČEZ zesiluje náborové aktivity. Vedle operátorů se soustředí na údržbu a obsluhu zařízení, elektrikáře nebo materiálové inženýry.

I s ohledem na rozvojové projekty ČEZ v posledním době zesiluje svoje náborové aktivity. Energetici se soustředí se i na technické profese jako například svářeči, elektrikáři, strojníci, materiáloví inženýři, projektoví manažeři nebo technologové. Obor Elektroenergetika a elektrické stroje už třetím rokem funguje na Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické Dukelská v Českých Budějovicích. Loni se na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti Hněvkovice rozběhl nový obor Svářeč potrubář v jaderné energetice.

Více informací o volných pozicích a vzdělávacích aktivitách je možné nalézt na speciálním webu ZDE.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 8,9 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvacet miliónů tun CO2.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SFŽP: Vodík má zelenou, na budování elektrolyzérů dáme tři miliardy

16:14 SFŽP: Vodík má zelenou, na budování elektrolyzérů dáme tři miliardy

Česko se může pustit do výroby nízkouhlíkového vodíku. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-…