Na počátku musí zemědělci podle zákona nahlásit sečení myslivcům. Ti pak kontaktují spolek STOP! SEČENÍ SRNČAT. Na místo vyráží zpravidla pět dobrovolníků. Jeden ovládá dron s termokamerou, další se pak postarají o nalezená srnčata. „Buď je opatrně přesuneme mimo oblast sečení tak, aby se k nim máma vrátila, nebo je překryjeme pomocí plastových či dřevěných košů, místo označíme a traktorista ho pak obseče,“ popisuje záchranné práce člen spolku Jan Řehoř, technik radiační bezpečnosti v Jaderné elektrárně Temelín.
Na místo dobrovolníci vyráží brzo ráno, zpravidla kolem čtvrté hodiny. Nejvíce práce mají od půlky května do konce června, kdy si někteří z nich na záchranu ohrožených mláďat berou dovolenou, jiní plánují směny. V tomto období mláďata na loukách vyhledávají prakticky denně. „Je to nejrizikovější doba. Mláďata se rodí a ve vysoké trávě se schovávají před přirozenými predátory. Číhá na ně ale jiné nebezpečí, protože zemědělci potřebují pokosit trávu a traktoristé zpravidla nemají šanci je ve vysoké trávě vidět,“ dodává Jan Řehoř.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva