ČEZ: Prověření havarijní připravenosti má za sebou další elektrárna na severu Čech

10.10.2014 8:39 | Zprávy

Únik sádrovcové suspenze a její průnik do dešťové kanalizace v elektrárně Prunéřov I zalarmoval požární hlídku příslušné směny v provoze, podnikové hasiče i celý havarijní štáb. Událost zaznamenal jeden z pracovníků elektrárny při běžné kontrole potrubí, který ihned informoval směnového inženýra. Ten vzápětí spustil nezbytný proces, jímž byly všechny dotčené osoby a instituce informovány o vzniku mimořádné události s dopadem na životní prostředí. Jednalo se přitom o další havarijní cvičení v uhelných elektrárnách Skupiny ČEZ na severu Čech.

ČEZ: Prověření havarijní připravenosti má za sebou další elektrárna na severu Čech
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

„Havarijní cvičení ve všech uhelných a vodních elektrárnách Skupiny ČEZ se konají každoročně. Jejich zaměření je různé a vyplývá vždy z místních podmínek. Konkrétně v elektrárně Prunéřov I jsme letos zvolili nácvik likvidace události spojených s ohrožením životního prostředí. Simulace takovýchto mimořádných událostí přitom dokáže dokonale prověřit jak připravenost elektrárenský hasičů, tak i operativní pohotovost směnového inženýra, postup havarijního štábu a všech dotčených osob v elektrárně, včetně podnikového ekologa a vodohospodáře. Zároveň se ověří i stávající kontakty v rámci ohlašovací povinnosti vnějším orgánům. Samozřejmě velká pozornost je věnována také rychlosti s jakou je daná situace zvládnuta,“ vysvětlil smysl cvičení Josef Tisoň, specialista havarijní připravenosti elektráren Skupiny ČEZ.

Simulovaný únik sádrovcové suspenze byl zaznamenán v 8:58 hodin, bezprostředně poté vyslal směnový inženýr na místo požární hlídku, jakmile byl obeznámen se skutečným stavem věci, okamžitě informoval elektrárenské hasiče. Na ohlašovně požárů přitom přijali informaci o mimořádné situaci v 9:05 hodin, přičemž o tři minuty později již byli prunéřovští hasiči na místě a likvidovali následky havárie. Jejich tušimickým kolegům, které „požádali“ o pomoc, pak trvalo pouhých dvanáct minut na to, aby se rovněž mohli zapojit do akce. V jejich případě se jednalo o ověření času dojezdu ze stanice v Elektrárně Tušimice, přičemž by případně zasahovali přímo v absorbéru odsíření. V 9:26 hodin již byla učiněna veškerá opatření a místo pomyslné ekologické havárie se jen monitorovalo.

Podle Josefa Tisoně vše proběhlo tak, jak by tomu mělo být i ve skutečnosti. „V Prunéřově jsou velmi dobře připraveni na likvidaci mimořádných situací s dopadem na životní prostředí. Vzájemná komunikace mezi směnovým inženýrem, hasiči a požární hlídkou a jejich součinnost byla rovněž perfektní. Každý věděl, co má dělat a kde je jeho místo. Rovněž členové havarijního štábu se sešli během několika minut, vyhodnotili situaci a pak vše operativně řídili,“ dodal na závěr specialista na havarijní připravenost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČEZ

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Ekonomiku táhly ve třetím čtvrtletí výdaje na konečnou spotřebu

11:27 ČSÚ: Ekonomiku táhly ve třetím čtvrtletí výdaje na konečnou spotřebu

Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí 2024 pokračovala v mírném mezičtvrtletním i meziročním růstu. Ve svě…