Kroužkování, které provedl ornitolog Václav Beran, potvrdilo, že jsou všechna zdravá, rodiče o ně řádně pečují a zásobují je dostatkem potravy. Sokolí pár tak elektrárně věnoval další čtyři strážce, pro každý blok jednoho. Od energetiků dostali jména Petr, Václav, Libuše a Lucie.
Umělá hnízda na ventilační komíny nechali umístit energetici jako součást sokolí farmy Skupiny ČEZ. Poprvé sokolí pár zahnízdil v Jaderné elektrárně Dukovany na jaře před dvěma lety a hned napoprvé z něj za pár měsíců vzlétla čtyři sokolí mláďata. Samička narozená v cementárně Čížkovice v roce 2016 je hnízdišti v elektrárně Dukovany po celou dobu věrná. „Projekty na posilování ochrany životního prostředí jsou vedle bezpečné a spolehlivé výroby čisté bezemisní energie součástí naší dlouhodobé pozornosti. Jsme rádi, že je sokolí pár tomuto hnízdišti věrný a vynasnažíme se, aby s námi zůstal po celou dobu provozu elektrárny,“ vysvětluje přístup Jaderné elektrárny Dukovany přímo její ředitel Roman Havlín.
Vedle dvou sokolích hnízdišť se energetici v rámci ochrany životního prostředí věnují také vsakování dešťových vod, navracení původních prvků zdejší přírodě výsadbou vinohradu, chovem včelstev, výsadbou ovocných stromů nebo pěstováním bylinek pro potřeby kuchyně přímo v elektrárně.
„Každé ze sokolích mláďat dostalo dva hliníkové kroužky. Jeden značí, že jde o sokola z České republiky. Ten se kontroluje při odchytu, druhý pak umožňuje kontrolu na dálku pomocí dalekohledu. Jsem rád, že se nám letos díky těmto kroužkům podařilo zjistit i původ samečka, který se narodil ve Štěpánově nad Svratkou v roce 2018,“ řekl po zdolání stometrového výstupu a provedeném kroužkování Václav Beran, výzkumný pracovník ALKA Wildlife, o. p. s., zoolog a kurátor sbírky Muzea města Ústí nad Labem.
„Mláďata jsou v dobrém stavu, mají se čile k světu. Jde o dvě samičky a dva samečky staré zhruba tři týdny,“ prozradil s úsměvem na tváři Václav Beran. Na ventilačním komíně zůstanou mláďata přibližně ještě jeden až dva měsíce. Pak se rozletí do světa.
Sokol stěhovavý je kriticky ohroženým druhem. V celé České republice je sledováno cca 130 pravidelně hnízdících párů těchto dravců. „Skupina ČEZ na záchraně vysoce ohroženého druhu sokola stěhovavého spolupracuje s ornitology od roku 2011. Za více než deset let tak z provozů Skupiny ČEZ vzlétlo minimálně 114 mláďat,“ uvedla Kateřina Bohuslavová, ředitelka útvaru ESG Skupiny ČEZ. V roce 2021 probíhalo sledování sokolů stěhovavých v lokalitách Dětmarovice, Dukovany, Ledvice, Mělník, Počerady, Poříčí, Proboštov, Prunéřov, Temelín, Třeboradice, Tušimice a Trmice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva