Pro práci na obřích čerpadlech, které zajišťují oběh vody mezi kondenzátory a chladicími věžemi uvnitř jaderné elektrárny, si Leoš Joura, tedy jeden z techniků, který se stará o tyto systémy, bere běžné nářadí, ochranné pomůcky a automaticky i tablet se speciální aplikací. Vidí v ní, jestli je bezpečné na zařízení pracovat, zaznamená jeho stav a on-line vše, co dělá. Jeho kolegové díky tomu mají perfektní přehled o stavu technologie i postupu prací.
„Nářadí si beru podle toho, co mám v pracovním úkolu, ale tablet je samozřejmostí. Zpočátku jsme si nebyli úplně jistí, ale jsme zvyklí pracovat s unikátní technologií a odstranění papírování opravdu vše dokáže zrychlit,“ dodává zaměstnanec dceřiné firmy ČEZ Energoservis.
Mimořádně důležitá je digitalizace údržby například v rámci odstávek. V pauze, kdy probíhá výměna části paliva, kontroly a investiční akce, mívají technici v harmonogramu téměř 20 000 pracovních činností.
„Ty nejdůležitější práce běží 24 hodin denně 7 dní v týdnu a musí na sebe perfektně navazovat a být vzájemně zkoordinované. Díky on-line přehledu a postupnému odstraňování papírové zátěže se nám daří v odstávkách zvládat podstatně více činností než v minulosti,“ říká ředitel Jaderné elektrárny Temelín Jan Kruml.
Speciální aplikaci nazvanou mobilní podpora vedoucího práce vytvořili sami vývojáři jaderné divize. Nově v Temelíně od začátku července testují i vlastní 5G síť. Tedy nejnovější generaci mobilní komunikace, poskytující vyšší rychlosti, a podporu masivního připojení. Je zvlášť chráněná. Připojit se do ní mohou jen vybraná zařízení a je oddělená od dalších komunikačních systémů.
„Všechny inovace a digitální řešení podporují bezpečnost i efektivitu práce, přesto si zachováváme i alternativu pro případ výpadku digitálních systémů,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
V obou jaderných elektrárnách instalovali technici a IT specialisté více než 1000 datových pojítek a vydali 850 tabletů. Součástí komunikační platformy je nově i například vlastní informační (sociální síť).
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 8 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvacet miliónů tun CO2.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva