ČEZ: Temelín zdigitalizoval údržbu a testuje vlastní 5G síť

16.07.2024 8:42 | Tisková zpráva

Povinnou součástí výbavy strojníků, montérů a dalších techniků se stal chráněný tablet nebo mobil se speciální aplikací. On-line do ní zaznamenávají stav zařízení, změny či prováděné práce. Cílem je perfektní přehled o stavu technologie a odstranění případných prostojů během práce. Od začátku července zde navíc testují vlastní 5G síť.

ČEZ: Temelín zdigitalizoval údržbu a testuje vlastní 5G síť
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Pro práci na obřích čerpadlech, které zajišťují oběh vody mezi kondenzátory a chladicími věžemi uvnitř jaderné elektrárny, si Leoš Joura, tedy jeden z techniků, který se stará o tyto systémy, bere běžné nářadí, ochranné pomůcky a automaticky i tablet se speciální aplikací. Vidí v ní, jestli je bezpečné na zařízení pracovat, zaznamená jeho stav a on-line vše, co dělá. Jeho kolegové díky tomu mají perfektní přehled o stavu technologie i postupu prací.

„Nářadí si beru podle toho, co mám v pracovním úkolu, ale tablet je samozřejmostí. Zpočátku jsme si nebyli úplně jistí, ale jsme zvyklí pracovat s unikátní technologií a odstranění papírování opravdu vše dokáže zrychlit,“ dodává zaměstnanec dceřiné firmy ČEZ Energoservis.

Mimořádně důležitá je digitalizace údržby například v rámci odstávek. V pauze, kdy probíhá výměna části paliva, kontroly a investiční akce, mívají technici v harmonogramu téměř 20 000 pracovních činností.

„Ty nejdůležitější práce běží 24 hodin denně 7 dní v týdnu a musí na sebe perfektně navazovat a být vzájemně zkoordinované. Díky on-line přehledu a postupnému odstraňování papírové zátěže se nám daří v odstávkách zvládat podstatně více činností než v minulosti,“ říká ředitel Jaderné elektrárny Temelín Jan Kruml.

Speciální aplikaci nazvanou mobilní podpora vedoucího práce vytvořili sami vývojáři jaderné divize. Nově v Temelíně od začátku července testují i vlastní 5G síť. Tedy nejnovější generaci mobilní komunikace, poskytující vyšší rychlosti, a podporu masivního připojení. Je zvlášť chráněná. Připojit se do ní mohou jen vybraná zařízení a je oddělená od dalších komunikačních systémů.

„Všechny inovace a digitální řešení podporují bezpečnost i efektivitu práce, přesto si zachováváme i alternativu pro případ výpadku digitálních systémů,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

V obou jaderných elektrárnách instalovali technici a IT specialisté více než 1000 datových pojítek a vydali 850 tabletů. Součástí komunikační platformy je nově i například vlastní informační (sociální síť).

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 8 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvacet miliónů tun CO2.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

svoboda slova

Souhlasím s váma, že svoboda slova není absolutní, ale myslíte, že tím, že budete lidem nařizovat, co si mají myslet a říkat nebo spíš neříkat (narážím na to, že chcete zakázat ,,špatné" názory), že to povede k něčemu pozitivnímu? Že pomáhá něco vyřešit Foltýn, který uráží každého, kdo má jiný názor...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS: Hasiči vzhledem k výstrahám ČHMÚ doporučují občanům připravit se na povodně

7:23 HZS: Hasiči vzhledem k výstrahám ČHMÚ doporučují občanům připravit se na povodně

V souvislosti s povodňovými výstrahami Českého hydrometeorologického ústavu se Hasičský záchranný sb…