Všichni v minulosti pracovali v ukrajinských jaderných elektrárnách, nebo na zakázkách v této oblasti a patří mezi žádané odborníky. Před útěkem z ostřelovaného Kyjeva Anastasiia Venhlovska pracovala v oblasti digitalizace a zpracování dat v jaderné energetice. Po náročné cestě našla díky dlouhodobým kontaktům s českými přáteli ubytování v Českých Budějovicích. A právě jejich prostřednictvím získala i práci v temelínské elektrárně.
„Cesta z Ukrajiny nám trvala přes dva dny, ale měli jsme štěstí, že máme známé v Českých Budějovicích, kteří nám hodně pomohli. A právě oni mi doporučili pozici v Temelíně. Práce s počítačem a daty pro mě není problém, totéž jsem dělala i doma. A prostředí tady je skvělé,“ vysvětluje maminka dvanáctiletého syna.
V Temelíně ani Dukovanech není sama. „Pět lidí jsme zaměstnali na rozsáhlém a důležitém projektu digitalizace, jehož součástí je mimo jiné převod původních dokumentů do jednotného digitálního systému. Případně jde přímo o poměrně náročné vytváření digitálních schémat a odborníci, kteří výborně znají jaderné elektrárny, se nám hodí,“ dodává šéf projektu a manažer útvaru řízení ICT jaderné divize ČEZ Miroslav Choura.
Noví pracovníci z Ukrajiny nemají žádné výjimky či úlevy. Zároveň jde ale o činnosti, u kterých není nezbytná perfektní znalost češtiny a bezpečnostní prověrka, jejíž vyřízení trvá delší dobu. Velkou výhodou jsou pro ně zkušenosti z velmi podobného prostředí.
„Jaderná energetika je sice specifická svou náročností, ale mezi zájemci o práci nerozlišujeme. Šanci má každý, kdo plní bezpečnostní a kvalifikační požadavky, které se samozřejmě liší podle pozic. Na oplátku nabízíme hodně zajímavou práci i unikátní projekty,“ říká člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
K aktuálně zaměstnaným třem ženám a dvěma mužům z Ukrajiny se podle něj mohou v dohledné době přidat další odborníci, které by energetická firma mohla využít. Kromě žen a mužů, působících v jaderných elektrárnách přímo ve společnost ČEZ, zde navíc našli další váleční uprchlíci práci v dodavatelských firmách. Jde například o společnosti, které v jaderných elektrárnách zajišťují stravování a další služby.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 6,8 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: komerční tisková zpráva