ČEZ: V Trutnově probíhá výsadba nových lip na hřbitově

25.11.2024 16:33 | Tisková zpráva

Trutnovský hřbitov se zazelená osmnácti novými lípami. Nadace ČEZ na nákup rostlin přispěla částkou 118 580 korun v grantovém řízení Stromy.

ČEZ: V Trutnově probíhá výsadba nových lip na hřbitově
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Hřbitov je z roku 1875 a některé staré stromy musely být postupně vykáceny z důvodu bezpečnosti. Lesy a parky Trutnov se proto rozhodly hřbitovní zeleň postupně omladit a ozdravit.

„Výsadba posílí funkčnost sídelní zeleně a zvýší biodiverzitu, dojde ke zlepšení životního prostředí a zmírnění projevů změny klimatu v dotčené lokalitě,“ pochvaluje si František Novák, zástupce ředitele Lesy a parky Trutnov.

„Díky Nadaci ČEZ se nám podařilo zajistit osmnáct kusů lip velkolistých, které v těchto dnech vysadíme v areálu hřbitova,“ doplňuje František Novák.

Hřbitov z roku 1875 se nachází na křižovatce ulic Husitská a Hřbitovní, v jižní části města. Dominantou je historická budova, v jejímž středu je umístěna kaple sv. Kříže. Od okolí hřbitov odděluje ohradní zeď. Cesty hřbitova jsou lemovány převážně lipovými a jírovcovými alejemi nebo stromořadími, prostor je v několika částech pohledově dělen tvarovanými stěnami ze zeravu, který postupně omlazujeme.

Dospělé a staré lípy, které byly v minulosti radikálně ořezané, mají nyní problémy, jejich koruny tvoří sekundární výhony a dochází k vylamování větví a pronikání infekcí do stromů. Část alejí již byla v nedávné minulosti obnovena, nyní se pokračuje.

Výsadba byla konzultována se zahradním architektem. Stromy budou vysazovány do předem připravených jam. Před zasypáním budou stromy přihnojeny tabletovým hnojivem s postupným uvolňováním živin, aby byla zajištěna potřebná dávka živin v prvním roce po výsadbě. Každý listnatý strom bude ukotven 3 kůly. Na závěr se vytvoří dostatečně velká zálivková mísa okolo kmene.

Grant Stromy

V Královéhradeckém kraji podpořila Nadace ČEZ v programu Stromy od roku 2011 do roku 2023 celkem 46 projektů částkou téměř 4,8 milionů korun. V loňském roce dostalo grant 8 žadatelů a částka přesáhla 800 tisíc korun.

V Pardubickém kraji podpořila Nadace ČEZ v programu Stromy od roku 2011 do roku 2023 celkem 26 projektů částkou přes 2,8 milionů. V loňském roce grant dostaly 3 žádosti a částka na výsadbu dosáhla 330 tisíc korun.

V Kraji Vysočina to pak bylo od roku od roku 2011 do roku 2023 dokonce 85 projektů s částkou téměř 7,8 milionu korun. V loňském roce stromy sázeli na 19 místech a celková částka se vyšplhala na více jak 1 milion 500 tisíc korun.

Zájem o grant Stromy je stále veliký. Obce ale i neziskové organizace či zájmové spolky mohou získat až 150 000 korun na výsadbu zeleně. Přestože v přijatých žádostech stále převažují zejména projekty výsadby alejí a stromořadí, čím dál častěji se objevují i další nápady. Obce například obnovují bývalé nebo zakládají nové obecní sady, zastiňují venkovní sportovní areály či koupaliště, zakládají arboreta nebo ozeleňují náměstí okrasnými dřevinami.

Nadace ČEZ je největší firemní nadací v České republice. Za posledních 20 let podpořila napříč regiony v průměru přes 750 projektů za více než 160 milionů korun ročně. Některá grantová řízení Nadace ČEZ jsou časově omezená a potřeba si tedy ohlídat termín podání žádosti. Granty Podpora regionů a Oranžové hřiště probíhají celoročně. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

HZS ČR: Požáry vícepodlažních a výškových stavbách patří k nejnebezpečnějším

19:25 HZS ČR: Požáry vícepodlažních a výškových stavbách patří k nejnebezpečnějším

Zdolávání požárů ve vícepodlažních budovách a výškových stavbách má mnohá specifika. V budově může b…