ČEZ podepsal smlouvy s 55 studenty středních i vysokých škol

03.11.2023 19:50 | Tisková zpráva

Skupina ČEZ podepsala rekordní počet jaderných stipendijních smluv – letošní školní rok tak s finanční podporou zahájilo celkem 55 studentů, třetinu tvoří dívky.

ČEZ podepsal smlouvy s 55 studenty středních i vysokých škol
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Stipendisté na ty nejžádanější jaderné pozice v jaderných elektrárnách včetně malých modulárních reaktorů mohou během pětiletého studia získat téměř půl milionu korun. S ohledem na plány posílení výroby z jádra a výstavbu nových jaderných bloků poskytnul ČEZ letos stipendia nejen budoucím operátorům a reaktorovým fyzikům, ale také vysokoškolákům se zájmem o pozice jaderných odborníků v jiných oblastech, a rovněž středoškolákům. V příštích deseti letech plánuje ČEZ nabrat do jaderné oblasti až 2 600 nových lidí. 

Zájem spojit svou budoucí kariéru s jadernou energií mezi studenty stoupá. Do stipendijního programu Skupiny ČEZ se tak letos zapojí 55 zájemců, téměř dvojnásobný počet než loni. Nově ČEZ do programu zapojil kromě tradičních zájemců o pozici operátora sekundárního bloku či reaktorového fyzika také vysokoškoláky, kteří by v budoucnu mohli nastoupit na jiné odborné pozice nejen v provozu (strojaři, elektrotechnici, chemici apod.), ale třeba i ve výstavbě nových jaderných zařízení. Další novinkou je také podpora středoškoláků s potenciálem pokračovat ve studiu na technické škole. 

„Noví stipendisté se uvedli skvěle a těšíme se na ně. Jaderná energetika je během na dlouhou trať. Například operátoři budoucích jaderných bloků nastoupí do stávajících elektráren, kde získají potřebné znalosti a kvalifikace. Navíc i naše současné jaderky chceme provozovat nejméně 60 let, a prochází proto generační obměnou. O práci se tedy stipendisté rozhodně bát nemusí, spíš naopak,“ říká člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek. 

Dobrou zprávou je rovněž výrazný nárůst zájmu ze strany dívek – zatímco loni tvořil podíl přihlášených dívek 15 %, letos už je jich téměř třetina. 

Všichni noví stipendisté za sebou mají účast v některé z řady náborových akcí, které ČEZ organizuje: pro středoškoláky je určená třídenní odborná stáž Jaderná maturita, pro vysokoškoláky dvoutýdenní intenzivní Letní univerzita či týdenní SMR Camp. Kromě přednášek a exkurzí absolvují účastníci těchto akcí také náročné psychodiagnostické testy a osobní pohovory. Stipendia jsou nabídnutá těm nejlepším. 

Vysokoškoláci si během pětiletého studia na nejžádanější jaderné pozice přijdou podle akademických výsledků až na 480 000 korun, středoškoláci v maturitním oboru během studia posledních dvou ročníků mohou získat až 85 000 korun, přičemž nabídka zahrnuje jak střední odborné školy, tak gymnázia. Podrobné informace o podmínkách stipendií jsou k dispozici na webu Kdejinde.cz.  

V příštích deseti letech ČEZ nabere do stávajících jaderných elektráren a do týmů připravujících výstavbu nového bloku v Dukovanech či malých modulárních reaktorů odhadem 2 600 nových lidí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Český rychlostní rekord má 20 let, Pendolina už najela skoro 39 milionů kilometrů

7:14 České dráhy: Český rychlostní rekord má 20 let, Pendolina už najela skoro 39 milionů kilometrů

Tento týden uplynulo 20 let od vytvoření posledního českého železničního rychlostního rekordu 237,04…