ČEZ vytipoval další dvě lokality pro malé modulární reaktory, mohly by vzniknout v Dětmarovicích a Tušimicích

27.02.2023 11:48 | Komerční článek

ČEZ předběžně vytipoval další dvě preferované lokality pro malé modulární reaktory (SMR), v pořadí druhý a třetí. Po prvním projektu SMR v lokalitě Jaderné elektrárny Temelín by mohly vyrůst také v Dětmarovicích a Tušimicích. Tedy v místech současných uhelných elektráren, lokality se tak transformují na bezemisní.

ČEZ vytipoval další dvě lokality pro malé modulární reaktory, mohly by vzniknout v Dětmarovicích a Tušimicích
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Skupina ČEZ se v rámci své Vize 2030 zavázala k přípravě výstavby malých modulárních reaktorů s?celkovým výkonem přes 1 000 MW po roce 2040. Malé modulární reaktory by ve zmíněných lokalitách však mohly vzniknout již ve druhé polovině 30. let. Hlavním smyslem výstavby SMR je zajištění dlouhodobé energetické bezpečnosti dodávek stabilní bezemisní energie.

Kromě prvních tří míst pro stavbu malých modulárních reaktorů zkoumá Skupina ČEZ také jiné lokality, kde by se mohly další modulární reaktory umístit. Analýzy se zabývají například územím elektráren Prunéřov, Ledvice, Poříčí, Mělník a Dukovany, tedy s výjimkou Dukovan současných uhelných lokalit. Projekt SMR v místě elektrárny Poříčí ale již analýza doporučila dále nerozvíjet, a to kvůli téměř jisté přítomnosti aktivního zlomu v blízkosti lokality, což umístění jaderné technologie vylučuje.

„Malé modulární reaktory nejsou náhradou velkých jaderných bloků, ale doplněním energetického mixu ČR jako vhodná náhrada uhelných elektráren a velkých tepláren. Program výstavby SMR znamená velkou příležitost pro českou ekonomiku – nabízí se výroba jaderných zařízení, podstatné zapojení do dodavatelského řetězce, vytvoření regionálního servisního a tréninkového centra. Aby byly využity příležitosti programu SMR, je nutno jednat rychle. Předpokládáme, že nové jaderné zdroje včetně malých modulárních reaktorů budou významně zastoupeny také v připravované aktualizaci Státní energetické koncepce, která dlouhodobě staví český energetický mix na kombinaci jádra a obnovitelných zdrojů.,“ řekl Tomáš. Pleskač, člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ.

Lokality elektráren v Dětmarovicích a Tušimicích projdou celou řadou dalších intenzivních průzkumných a monitorovacích prací, než bude definitivně jasné, zda jsou vhodné pro umístění jaderného zdroje. Průzkumné práce, které začaly v první polovině února, jsou zaměřeny především na vyloučení existence aktivních tektonických zlomů, posouzení hydrogeologie území i na analýzu podloží. Tato fáze prací bude ukončena na podzim tohoto roku. Na ní pak budou navazovat další. Transformace nejaderné lokality v jadernou vyžaduje řadu průzkumných činností trvajících 3-5 let, až poté bude možné zahájit povolovací proces.

První malý modulární reaktor vznikne poblíž jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Vyrůst by měl ještě před spuštěním nového velkého českého jaderného bloku, se kterým plány počítají před rokem 2040. ČEZ při jeho přípravě úzce spolupracuje s Jihočeským krajem i dceřinou firmou ÚJV Řež. Za tímto účelem vznikl Jihočeský jaderný park (South Bohemia Nuclear Park), který zastřešuje výzkum, vývoj a přípravu samotné stavby. O investorovi malého modulárního reaktoru ale ještě není rozhodnuto. Jasné je ale místo, kde by měl vyrůst. Prostor je součástí širšího areálu Jaderné elektrárny Temelín. Jde o maximálně vhodnou a prověřenou lokalitu, což dokázala i nedávno ukončená speciální seizmická mise.

Skupina ČEZ už podepsala memoranda o spolupráci v oblasti malých modulárních reaktorů s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, Westinghouse, KHNP a Holtec. Skupina ČEZ je připravena zapojit se do vědeckovýzkumných činností či vývoje malých modulárních reaktorů uvedených firem prostřednictvím dceřiné společnosti ÚJV Řež.

Modulární reaktory je možné vyrábět sériově, a po jednotlivých blocích jich postupně víc soustředit na jednom místě. Při jejich přípravě dává smysl soustředit je do lokalit současných uhelných zdrojů, které v blízké budoucnosti čeká odstavení. SMR zároveň zvládnou zajistit i centrální zásobování teplem, které nyní v těchto regionech zajišťují právě končící uhelné elektrárny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nalaďte se na adventní čas mezi traktory v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi

22:03 Nalaďte se na adventní čas mezi traktory v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi

Nalaďte se na adventní čas předvánočním programem pro celou rodinu. Muzeum zemědělské techniky v Čás…