ČNB: Hrad Bečov nad Teplou na zlaté minci

29.05.2020 12:52 | Zprávy

Česká národní banka vydává předposlední zlatou minci z cyklu Hrady České republiky, motivem je tentokrát hrad Bečov nad Teplou. Mince v nominální hodnotě 5 000 Kč je v prodeji od 26. května 2020.

ČNB: Hrad Bečov nad Teplou na zlaté minci
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.

Mince ze zlata o ryzosti 999,9 bude k dostání ve dvojím provedení – v běžném zpracování s vroubkovanou hranou v počtu 3 200 kusů a ve špičkové (proof) kvalitě s vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou v počtu 7 900 kusů. Autorem mince je medailér Luboš Charvát.

Gotický hrad a renesanční zámek Bečov nad Teplou byl podle archivních dokladů pravděpodobně založen za Jana Lucemburského jako královské léno, první známé majitele dokládá listina z roku 1394. Nejstarší dochovanou stavbou je tzv. bergfrit, obranná kruhová věž střežící přístupovou cestu. Největším stavebním rozvojem prošel hrad v první polovině 16. století, kdy jej vlastnili Pluhové z Rabštejna. V 18. století nechal Jan Adam Questenberk postavit na pozemku původního předhradí barokní zámek.

Od přelomu 19. a 20. století se v bečovském areálu nachází relikviář svatého Maura – zlatnická památka, jejíž historická a umělecká hodnota je srovnatelná s korunovačními klenoty. Bohatě zdobený domečkový relikviář, zhotovený ve 13. stolení pro uložení relikvií sv. Maura a sv. Jana Křtitele, zmizel na konci druhé světové války a jeho vypátrání v roce 1985 se považuje za jeden z největších nálezů 20. století v tehdejším Československu.

„Relikviář Sv. Maura je památka nedozírné hodnoty s výjimečným příběhem znovuobjevení po 40 letech, během kterých byl považován za ztracený. Díky tomu, že je vyobrazen v detailu na dnes vydané zlaté minci, může vyprávět svou historii i lidem, kteří o něm možná slyší poprvé,“ uvedl člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda.

Na lícní straně mince jsou zobrazeny motivy z relikviáře sv. Maura. V horní části mincovního pole je kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku. Při levém okraji se nachází název cyklu HRADY a při pravém okraji text ČESKÁ REPUBLIKA, nominální hodnota mince 5 000 Kč a značka České mincovny, která zlatou minci pro ČNB vyrazila.

Na rubové straně zlaté mince je ztvárněn celý komplex hradu Bečov nad Teplou včetně barokního zámečku se zahradou. Při spodním okraji se nachází text HRAD BEČOV NAD TEPLOU. Ročník ražby 2020 je umístěn při levém okraji.

Nominální hodnota mince 5 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a  zohledňuje především aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Mince lze zakoupit u  vybraných smluvních partnerů.

Zlatá mince Hrad Bečov nad Teplou je součástí tematicky zaměřeného cyklu Hrady České republiky a je v pořadí devátou emisí této sady. V této sérii již nechala Česká národní banka vyrobit zlaté mince s motivy hradů Kost, Bezděz, Bouzov, Pernštejn, Zvíkov, Rabí, Veveří a Švihov. Dalším počinem bude mince věnovaná hradu Buchlov, která vyjde 6. října 2020. Tato emise celý cyklus uzavře.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Kontaktní centra Skupiny ČEZ patří mezi nejlepší na světě

16:25 ČEZ: Kontaktní centra Skupiny ČEZ patří mezi nejlepší na světě

Zákaznická centra, call centra a kontaktní místa společnosti ČEZ Prodej na pobočkách České Pošty zís…