ČNB zveřejňuje výsledky externího posouzení analytického a modelového rámce měnové politiky

11.11.2024 19:08 | Tisková zpráva

Turbulentní doba uplynulých pěti let, zejména covidová a posléze energetická krize, vedla mnoho centrálních bank cílujících inflaci k úvahám o změnách v provádění měnové politiky.

ČNB zveřejňuje výsledky externího posouzení analytického a modelového rámce měnové politiky
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.

ČNB se podobně jako řada dalších centrálních bank rozhodla provést externí posouzení analytického a modelového rámce měnové politiky. Jedná se o první externí posouzení v historii ČNB.

Klíčovou součástí posouzení jsou tři nezávislé posudky, jejichž vypracování zadala bankovní rada v lednu 2024. Analytickým a modelovým rámcem ČNB se zabýval tým vedený profesorem Martinem Mandelem a docentem Karlem Brůnou z VŠE v Praze, profesor John Muellbauer z University of Oxford a docent Roman Šustek z Queen Mary University of London.

Bankovní rada rozhodla 31. října 2024 o plném zveřejnění všech tří posudků a dále podkladů, které byly v souvislosti s externím posouzením zpracovány v ČNB: výsledků dotazníku „Role predikčních makroekonomických modelů v prognostickém procesu centrální banky“ shrnujícího přístupy jiných centrálních bank a dále souhrnného popisu modelového rámce „CNB Forecasting and Policy Analysis System: Forecasting Tools“.

Následovat bude interní vyhodnocení příslušných materiálů a navržení hlavních kroků, které zajistí implementaci změn.

Analýza a vyhodnocení stávajícího modelového rámce měnové politiky ČNB v širším kontextu fiskální a makroobezřetnostní politiky a výsledná doporučení změn tohoto modelového rámce. Martin Mandel, Karel Brůna, Vysoká škola ekonomická v Praze

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 1 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

AOPK ČR: 25 milionů na zabezpečení péče o ohrožené a handicapované živočichy

16:33 AOPK ČR: 25 milionů na zabezpečení péče o ohrožené a handicapované živočichy

Spouštíme výzvu pro příjem žádostí do Programu péče o krajinu, a to v podprogramu pro zabezpečení pé…