ČSÚ: Daňová podpora výzkumu a vývoje přesáhla v roce 2022 poprvé tři miliardy korun

04.04.2024 19:02 | Tisková zpráva

V roce 2022 získaly soukromé podniky formou daňových odpočtů na výzkum a vývoj 3,1 miliardy korun, meziročně ale ubylo firem uplatňujících tento daňový odpočet. Celkově firmy z veřejných zdrojů obdržely na výzkum a vývoj 9,2 miliardy korun. Třetinu z této částky představovala nepřímá podpora prostřednictvím daňových odpočtů.

ČSÚ: Daňová podpora výzkumu a vývoje přesáhla v roce 2022 poprvé tři miliardy korun
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Daňový odpočet nákladů na realizaci projektů výzkumu a vývoje (VaV) z daně z příjmu právnických osob za rok 2022 uplatnilo v Česku celkem 745 soukromých podniků. Meziročně jejich počet klesl o 11 % a v porovnání s rekordním rokem 2015, kdy tuto možnost využilo 1 306 soukromých firem, se jejich počet propadl o téměř 40 %. „V roce 2022 využila daňovou podporu čtvrtina ze soukromých podniků provádějících výzkum a vývoj. V přechozích dvou letech to byla přibližně třetina a v roce 2015 dokonce více než polovina firem,“ uvádí Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

V roce 2022 daňový odpočet na VaV soukromých firem dosáhnul 16,3 miliardy Kč. Při daňové sazbě 19 % tak podniky díky této daňové podpoře ušetřily 3,1 miliardy Kč, o 674 milionů korun více než v roce předchozím. Za tímto nárůstem stojí především zapojení nevyužitých výdajů na VaV z přechozích let v rámci daňových přiznání za rok 2022 několika velkých firem ze zpracovatelského průmyslu.

Díky kumulovanému odečtu získaly domácí podniky v roce 2022 poprvé prostřednictvím daňové podpory VaV více, konkrétně 1,6 miliardy Kč, než zahraniční podniky (1,5 miliardy Kč). V přechozích letech zahraniční firmy nárokovaly přes 60 % z celkové daňové podpory VaV. „Nejvíce využívají daňovou podporu pro svůj výzkum a vývoj firmy ve zpracovatelském průmyslu, které v roce 2022 získaly 70 % z celkové částky této podpory. Soukromé podniky v odvětví výroby dopravních prostředků nárokovaly 1,3 miliardy korun, což přestavovalo rovných 40 % z celkové daňové podpory výzkumu a vývoje v Česku,“ dodává Václav Sojka z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

V rámci přiznání daně z příjmu právnických osob za rok 2022 si k pozdějšímu daňovému uplatnění převedlo veškeré své náklady na VaV či jejich část 312 podniků. Firmy si tak do dalších let pro případné využití v rámci daňových odpočtů VaV převedly výdaje v hodnotě 6,5 miliardy Kč, což bylo téměř o 4 miliardy méně než v roce předchozím. V souhrnu na instrumentu daňové podpory VaV participovalo v roce 2022, ať již aktivně (uplatněný odpočet za daný rok), či pasivně (pouhý převod výdajů k pozdějšímu uplatnění), 888 soukromých podniků.
V předchozích třech letech to bylo více než 1 000 firem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Český rychlostní rekord má 20 let, Pendolina už najela skoro 39 milionů kilometrů

7:14 České dráhy: Český rychlostní rekord má 20 let, Pendolina už najela skoro 39 milionů kilometrů

Tento týden uplynulo 20 let od vytvoření posledního českého železničního rychlostního rekordu 237,04…